Antiradar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Antiradar je pasivní zařízení, které je naladěno na stejnou frekvenci, jakou vysílají tzv. cestní radary. Je to velmi citlivý přijímač, který řidiče v dostatečném předstihu upozorní na blížící se policejní radar. Radarové detektory nic nevysílají, ani neruší činnost cestního radaru. Upozorňuje řidiče zvukovým i světelným signálem na přítomnost mikrovlnné frekvence, kterou vysílá radar. Funkce antiradaru by se daly přirovnat ke klasickému radiopřijímači naladěnému na frekvenci radaru. Radarové detektory je možné rozdělit na pasivní a aktivní. Antiradary mohou být pevně zabudované nebo přenosné. Je nutné rozlišovat pojem antiradar a antilaser.

Antilaser nebo laserová rušička je aktivní zařízení, schopné reagovat na policejní měření laserovými pistolemi, které se v České republice stále více používají. Antilaser aktivně ruší měření, dokud řidič nezpomalí svoje vozidlo na povolenou rychlost. Řidič zařízení poté vypne a policista ho může změřit. Hlavní rozdíl mezi antiradarem a laserovou rušičkou je v tom, že antiradar nevysílá žádný signál a tím nijak neruší policejní radar. Jeho používání je zcela legální a žádný zákon ho nezakazuje. Naproti tomu antilaser je aktivní zařízení, které znemožňuje policistům vykonat měření.

Právní stav v ČR[editovat | editovat zdroj]

V současné době není použití přenosných ani pevných antiradarů v České republice omezeno žádným zákonem, vyhláškou nebo předpisem. Pasi Zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb., který platí od 1. ledna 2001, zakazuje jen použití takových aktivních prostředků, které mohou rušit nebo jinak omezovat činnost radarů.[1] Za použití aktivních zařízení dříve hrozily až stotisícové pokuty.[2] Dne 4. května 2011 Poslanecká sněmovna schválila zásadní snížení pokut za použití aktivního antiradaru. Pokuta za používání aktivního antiradaru se výrazně snížila a pohybuje se ve výšce od 5 000 Kč do 10 000 Kč.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Silniční doprava [online]. mdcr.cz [cit. 2012-01-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-11-06. 
  2. Ministerstva: Za antiradar pokuta 100 tisíc [online]. idnes.cz, 2006-8-16 [cit. 2012-01-31]. Dostupné online. 
  3. Poslanecká sněmovna [online]. psp.cz [cit. 2012-01-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]