Anne LaBastille

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anne LaBastille
Narození 20. listopadu 1935
Montclair
Úmrtí 1. července 2011 (ve věku 75 let)
Plattsburgh
Alma mater Colorado State University
Cornellova univerzita
Cornell University College of Agriculture and Life Sciences
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Anne LaBastille:Mlhavé ráno na jezeru Twitchell, říjen 1973, projekt Documerica, archiv NARA

Anne LaBastille (20. listopadu 1935 Montclair New Jersey - 1. července 2011 Plattsburgh New York)[1] byla americká spisovatelka, fotografka a ekoložka. Byla autorem více než deseti knih, například: Woodswoman (více dílů), Beyond Black Bear Lake, Assignment:Wildlife a Women of the Wilderness.

Napsala více než 150 populárních článků a více než 25 vědeckých prací. V roce 1969 získala doktorát v oboru ekologie na Cornellově univerzitě a titul B.S. na Conservation of Natural Resources from Cornell (1955).[2][3] Získala ocenění World Wildlife Fund a klubu Explorers Club za své průkopnické práce v ekologii divoké zvěře ve Spojených státech a v Guatemale. Byla dopisovatelkou pro Sierra Club a National Geographic, stejně jako přispívala do mnoha jiných časopisů. Získala licenci státu New York jako průvodce v roce 1970 a nabízela průvodcovské služby pro turisty jedoucí kánoí po Adirondacks. Po více než čtyřicet let uspořádala řadu workshopů a přednášek a procaovala pro mnoho organizací pro ochranu přírody. Cestovala po celém světě a spolupracovala s mnoha neziskovými organizacemi s cílem zmírnit ničivé účinky kyselých dešťů a znečištění jezer a proti likvidaci volně žijících zvířat. Byla také známou fotografkou divoké zvěře a její práce se objevily v mnoha publikacích přírodě. Během 70. let se podílela na projektu DOCUMERICA americké agentury pro ochranu životního prostředí.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Montclair v New Jersey.[4] Zemřela v Plattsburghu, New York.

Projekt Documerica[editovat | editovat zdroj]

Byla součástí projektu DOCUMERICA americké agentury pro ochranu životního prostředí. V období 1971-77 vznikl program sponzorovaný americkou Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA), jehož úkolem bylo pořídit „fotografický dokument subjektů z hlediska životního prostředí“ na území Spojených států. EPA najala externí fotografy k fotografování objektů jako například zeměpisné oblasti s environmentálními problémy, EPA aktivity a každodenní život. Správa národních archivů a záznamů část tohoto katalogu zdigitalizovala a lze v něm najít odkaz na 370 fotografií autorky. LaBastille své fotografie pořizovala ve státě New York. Zobrazovala různá témata včetně přírodních krás a volně žijících zvířat, problémy životního prostředí, růst měst a každodenní život v malých městech.

Stovky jejích snímků spadají do kategorie public domain a jsou k dispozici na úložišti obrázků Wikimedia Commons.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]