Ann Mary Newton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ann Mary Newton
Ann Mary Newton, autoportrét
Ann Mary Newton, autoportrét
Rodné jménoAnn Mary Severn
Narození29. června 1832
Londýn,Anglie
Úmrtí2. ledna 1866
Bloomsbury, Anglie
Příčina úmrtíspalničky
ZeměAnglie
Národnostanglická
Povolánímalířka
RodičeJosep Severn a Elizabeth Montgomerie
Manžel(ka)Charles Thomas Newton
Příbuznímalíř Joseph Severn , otec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ann Mary Newton, rozená Severn, (29. června 1832, Londýn2. ledna 1866, Bloomsbury) byla anglická malířka. Specializovala se na portréty dětí, malovala pastelem či křídou a také pracovala v akvarelu. Newtonová studovala v Anglii u George Richmonda a v Paříži u Aryho Scheffera. Její práce byly vystaveny v Královské akademii umění (Royal Academy of Arts) v letech 1852 až 1865.[1]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Ann Mary Newtonová se narodila v Římě, kde byl její otec, Joseph Severn britským konzulem. Joseph Severn byl úspěšný malíř a přítel básníka Keatse.[1] Mary učil kreslit její otec a poté, co se celá rodina v roce 1841 vrátila do Anglie, studovala u George Richmonda, u kterého malovala kopie jeho obrazů. V roce 1857 studovala malbu u Aryho Scheffera v Paříži. V Paříži namalovala také portrét Marie Bruce, hraběnky z Elginu, který byl dobře ohodnocen a vedl k dalším zakázkám v Británii.[1] V polovině padesátých let 19. století podporovala svou rodinu a malovala i v domech svých bohatých mecenášů. Její první obraz vystavený na Královské akademii umění byla Dvojčata (The Twins) v roce 1852, portrét jejího mladšího bratra a sestry. V té době také malovala portréty synovce a dětí královny Viktorie.

V roce 1861 se provdala za archeologa Charlese Thomase Newtona, kustoda sbírek řeckých a římských starožitností v Britském muzeu. Pro jeho veřejné přednášky vytvářela kresby řeckého sochařství a také navrhovala ilustrace k jeho publikaci History of the Discoveries at Helicarnassus, Cnidus, and Branchidae a (2 obj., 1862–63) a Travels and Discoveries in the Levant (2 obj., 1865). Řada jejích skicářů, které tvoří důležitý obrazový deník jejích cest po východním Středomoří a obsahuje vtipné karikatury rodiny, je ve vlastnictví rodiny Severn.

V šedesátých letech 19. století začala vytvářet i olejomalby, a na výstavách Královské akademie vystavovala řadu obrazů, zejména svůj autoportrét (Národní portrétní galerie v Londýně) a kompozici na artušovské téma básníka Alfreda Tennysona Elaine (vystaven v roce 1863). Zemřela na spalničky v roce 1866 ve svém domě, 74 Gower Street, Bloomsbury ve věku 33 let jako bezdětná. Královna Victorie zmiňuje její tragickou předčasnou smrt ve svém deníku ze dne 7. ledna 1866: „Velmi šokována smrtí paní Newton (slečny Severn), hezké, chytré umělkyně, která namalovala několik členů rodiny a vytvořila také krásné kopie starých mistrů.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ann Mary Newton na anglické Wikipedii.

  1. a b c Brian Stewart & Mervyn Cutten. The Dictionary of Portrait Painters in Britain up to 1920. [s.l.]: Antique Collectors' Club, 1997. ISBN 1-85149-173-2. (anglicky) 
  2. Queen Victoria's Journals [online]. 7 January 1866 [cit. 2017-08-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Oxford Dictionary of National Biography (2004).
  • Against Oblivion: The Life of Joseph Severn, by Sheila Birkenhead, 1943 London.
  • Illustrious Friends: The Story of Joseph Severn and His Son Arthur, by Sheila Birkenhead, 1965 New York.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]