Anděl severu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Socha Anděl severu

Anděl severu je moderní socha, kterou vytvořil Antony Gormley. Je postavená v severovýchodní Anglii u města Gateshead, na místě bývalého uhelného dolu. Její instalace byla dokončena v roce 1998. Kromě průmyslové tradice regionu má symbolizovat i jeho rozvoj na počátku 21. století.

Anděl severu je nejznámější Gormleyho dílo, přičemž vystihuje jeho styl, socha je zbavená jakýchkoli individuálních prvků, protože cílem je vystihnout podstatu, nikoli jednotlivce. Z tohoto důvodu socha nemá žádný obličej.

Umělec sochu nejprve vymodeloval v malém měřítku. Stavební inženýři pak podle modelu vytvořili plány budoucí sochy, přičemž bylo nutné zajistit stabilitu celé konstrukce i její odolnost vůči povětrnostním vlivům. Jednotlivé díly pak vyrobily ocelárny v Hartlepoolu.

Socha o výšce 20 m a s rozpětím křídel 54 m je vyrobená z povětrnostně odolné oceli COR-TEN. Váží celkem 224 tun a každé z křídel má váhu 56 tun. Stojí na betonových základech, které jsou zapuštěné 20 m pod terén. Nadzemní ocelová konstrukce je k nim připevněna 52 masivními šrouby o délce 1 m.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Anděl severu ve Wikimedia Commons

Souřadnice: 54°54′50,8″ s. š., 1°35′21,9″ z. d.