Přeskočit na obsah

Amyloplast

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Amyloplasty v buňce brambory

Amyloplasty jsou typem plastidových, dvojitě obalených organel v rostlinných buňkách, které se účastní různých biologických drah. Amyloplasty jsou typem leukoplastů, což je podkategorie pro bezbarvé plastidy neobsahující pigmenty. Amyloplasty se nacházejí v kořenech a zásobních tkáních a ukládají a syntetizují škrob pro rostlinu prostřednictvím polymerace glukózy . [1] Syntéza škrobu se opírá o transport uhlíku z cytosolu, což je kapalina vyplňující buňku. [2]

Syntéza a skladování škrobu také probíhá v chloroplastech, což je pigmentovaná organela účastnící se fotosyntézy . [1] Amyloplasty a chloroplasty jsou blízce příbuzné a amyloplasty se mohou v chloroplasty proměnit; toto je například pozorováno, když jsou hlízy brambor vystaveny světlu a zezelenají.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Amyloplast na anglické Wikipedii.

  1. a b Wise RR, Hoober JK. The structure and function of plastids. [s.l.]: [s.n.], 2006-01-01. Dostupné online. Kapitola The Diversity of Plastid Form and Function, s. 3–26. 
  2. Neuhaus HE, Emes MJ. Nonphotosynthetic Metabolism in Plastids. Annual Review of Plant Physiology and Plant Molecular Biology. June 2000, s. 111–140. DOI 10.1146/annurev.arplant.51.1.111. PMID 15012188.