American Academy in Prague

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

American Academy je síť soukromých mezinárodních škol v Praze, Brně, Bratislavě a Záhřebu pro studenty základních a středních škol. Výuka na American Academy se inspiruje nejlepšími zahraničními vzdělávacími systémy, probíhá kompletně v angličtině a je vedena týmem učitelů z různých koutů světa.[1] Zřizovatelem škol sítě American Academy je Ondřej Kania.

American Academy čerpá z amerického vzdělávacího systému, školní rok je na školách rozdělený na tři trimestry. Studenti mají možnost si sami zvolit, jakým předmětům se chtějí věnovat[1] a mohou tak rozvíjet sociální i praktické dovednosti, které jednou využijí nejen v pracovním životě, podmínkou je, že za předměty nasbírají dostatečný počet kreditů. Každý student má k dispozici svého studijního poradce, který mu s výběrem předmětů pomáhá. Kromě toho mají studenti možnost využít osobní konzultace nebo si vybrat specializované předměty a workshopy.

Absolvent American Academy získává high school diploma, což je ekvivalent české maturity, se kterým je možné se ucházet o studium na zahraničních univerzitách.[2] V kontextu studia na vysokých školách nabízí American Academy svým studentům přípravu na SAT testy a AP zkoušky, jazykové kurzy, pomoc s výběrem vhodné vysoké školy a přípravu na interview se zástupci univerzit.

Školy sítě American Academy[editovat | editovat zdroj]

Jako první se studentům, kteří měli zájem o výuku v anglickém jazyce, otevřela American Academy in Prague, a to v roce 2017. V roce 2021 se škola, která byla původně pro studenty druhého stupně a středoškoláky, rozšířila i o základní školu. American Academy in Prague studentům navíc poskytuje i STEM program zaměřený na přírodní vědy, technologie nebo IT.

V roce 2018 se síť American Academy rozšířila o pobočku v Brně[1], která je taktéž otevřena pro studenty základních a středních škol. Roku 2019 se ke dvěma českým školám přidala slovenská pobočka v Bratislavě. V roce 2021 se pak v Chorvatsku otevřela American Academy in Zagreb, která je určená středoškolákům a mimo jiné jim nabízí i technologický STEM program.

Tematická výuka[editovat | editovat zdroj]

Každý trimestr na American Academy je zakončený tematickým týdnem (Theme Week), během kterého studenti aplikují v praxi teoretické znalosti získané během studia.[2] Hlavní motiv tematického týdne bývá inspirován aktuálními událostmi i zájmy samotných studentů, ať už jde například o otázky životního prostředí, odlišných kultur nebo třeba kolonizace Marsu.[3] Studenti si tak vyzkoušejí zakládání byznysu, marketingovou kampaň a jiné praktické zkušenosti, které uplatní v dalším studiu i osobním životě.[2]

Akreditace škol[editovat | editovat zdroj]

American Academy in Prague a American Academy in Brno v roce 2020 získaly 7letou akreditaci od MSA (Middle States Association of Elementary and Secondary Schools). American Academy in Bratislava je pro MSA aktuálně kandidátskou školou, která pracuje na splnění 12 standardů MSA. Stejně tak si i American Academy in Zagreb zažádala o status kandidáta a následovat bude akreditační proces směřující k udělení samotné akreditace.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c V Brně vznikne škola amerického střihu, studenti v ní budou i po večerech. iDNES.cz [online]. 2018-02-05 [cit. 2018-05-23]. Dostupné online. 
  2. a b c HRÍB, Štefan. .pod lampou: Má 24 rokov, kúpil gymnázium a chce zmeniť školstvo. .týždeň - iný pohľad na spoločnosť [online]. [cit. 2018-05-23]. Dostupné online. (slovensky) 
  3. V Praze otevřeli první americkou střední školu: Školné bude 240 000 za rok!. Blesk.cz. Dostupné online [cit. 2018-05-23]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]