Alobal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alobal pro použití v domácnosti

Alobal či hliníková fólie je hliník upravený do kovových plátků o tloušťce od 6 do 200 mikrometrů.[1] V domácnostech se používá fólie o síle kolem 15 mikronů. České označení vzniklo spojením chemické značky hliníku „Al“ a slova „obal“.[2]

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Alobal je velmi poddajný a snadno se tvaruje okolo předmětů. Nicméně, zároveň je velmi křehký a náchylný k poškození. Z tohoto důvodu bývá pro většinu použití laminován do jiných materiálů, většinou plastů nebo papíru (např. pro másla a sýry je toto balení typické). V polovině 20. století alobal nahradil dříve používaný staniol. Na rozdíl např. od papíru si alobal zachovává svůj tvar a využít se dá i jeho neprůsvitnost, neprodyšnost, vyšší tepelná vodivost či jeho izolační vlastnosti.

Využití alobalu[editovat | editovat zdroj]

Roční produkce alobalu dosahovala v roce 2003 v Evropě 880 000 tun[1] a ve Spojených státech asi 660 000 tun.[3] Přibližně 75 % produkce je používáno jako obalový materiál pro potraviny, kosmetiku a chemické látky. Zbývající čtvrtina se uplatní v průmyslu (např. tepelná izolace, stínění kabelů, elektronika).[3] Vyrábějí se i alobalové role pro využití v domácnostech – ty pak nacházejí uplatnění při pečení nebo pro zabalení potravin s tendencí propouštět mastnostu. Alobal použitý jako obalový materiál se nejčastěji vyrábí z downcyklovaného hliníku, např. z nápojových kartonů aj. Také se používá pro přípravu vodní dýmky. Alobal se využívá při přípravě jídel a přestože je neurotoxický a do jídla se uvolňuje, nejde o rizikové množství.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aluminium foil na anglické Wikipedii.

  1. a b European Aluminium Foil Association. www.alufoil.org [online]. [cit. 2010-09-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-08-03. 
  2. Slovník spisového jazyka českého v internetové databázi DEBDict.
  3. a b Aluminum Association (USA). www.aluminum.org [online]. [cit. 2010-09-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-12-27. 
  4. Aluminum contamination of food during culinary preparation: Case study with aluminum foil and consumers’ preferences. www.ncbi.nlm.nih.gov [online]. [cit. 2023-11-10]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]