Almdudler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo
Almdudler ve skle

Almdudler (zvuk [ˈalmˌduːdlɐ]) je rakouská limonáda vyráběná s využitím alpských bylin. Tradiční Almdudler sestává z vody, cukru a bylinkové esence, kterou v roce 1957 vyvinul Erwin Klein.

Nápoj původně vznikl jako alternativa k alkoholickým nápojům, případně k míchání s nimi. Dělá si nárok na post rakouského národního nápoje. Hned za Coca-Colou je nejpopulárnějším nealkoholickým nápojem v Rakousku, ročně se ho vyrobí 80 milionů litrů. Název je zkrácenou verzí fráze auf der Alm dudeln - hrát na dudy na horských pastvinách. Prodává se v několika verzích - tradiční, lehká, neperlivá, g’spritzt (mísený s minerálkou) a také jako Almradler - mísený s pivem.

Reklamní slogan Almdudleru je v Rakousku široce známý: Wenn de kan Oimdudla haum, gemma wieda ham! - Když nemají Almdudler, půjdeme zas domů.

Od srpna 2010 byl Almdudler oficiálně dovážen do ČR. Obchodní řetězec Billa nabízel dvě jeho varianty, nakonec dovoz ale z důvodu nízkého zájmu ukončil. Později začal oficiální dovoz limonády Almdudler omezený na restaurace.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]