Alembik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Destilace s pomocí alembiku
Alembik aparatura vizualizace

Alembik (arabsky الأنبيق (al-anbīḳ), řecky ἄμβιξ (ambix), "pohár, číše")[1][2][3] je starodávné destilační zařízení sestávající ze dvou nádob spojených trubkou. Bylo zhotovené z kovu, například z mědi, nebo ze skla. Používalo se v alchymii nebo také v produkci alkoholických nápojů.

Tuto destilační aparaturu tvoří zmíněné dvě nádoby – vařák a nádoba na jímání destilátu, které jsou propojeny trubkou. Právě hlava aparatury čili tato nálevkovitá trubka, sloužící jako chladič ke kondenzaci par těkavějších látek, byla původně nazývána alembikem.

V současnosti název alembik označuje celou aparaturu, používanou hlavně k destilaci alkoholických nápojů, jako je whisky, koňak, calvados atd.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. M. Ullmann. The Encyclopaedia of Islam. 2nd. vyd. [s.l.]: Brill, 1986. ISBN 90-04-07819-3. Kapitola AL-KĪMIYĀ, s. 111b. (anglicky) 
  2. E. Wiedemann; M. PLESSNER. The Encyclopaedia of Islam. 2nd. vyd. [s.l.]: Brill, 1986. ISBN 90-04-08114-3. Kapitola AL-ANBĪḲ, s. 486a. (anglicky) 
  3. A Greek–English Lexicon. Redakce Henry Liddell. 8th. vyd. [s.l.]: Harper & Brothers, 1897. Kapitola ἄμβιξ, s. 73. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]