Aktivovaný uhlík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Aktivovaný uhlík je jedna z forem aktivního uhlí. Oproti ostatním formám aktivního uhlí se aktivovaný uhlík vyznačuje vysokou chemickou čistotou.

Určité formy aktivního uhlí jsou např. součástí filtrů v plynových maskách, které chrání před působením nejrůznějších toxinů rozptýlených v ovzduší. Své zásadní místo mají sorbenty vyvinuté na bázi aktivovaného uhlíku také například při dekontaminaci půd znečištěných chemikáliemi. V rámci nejrůznějších filtračních procesů jsou stále více využívány speciálně vyvinuté formy aktivovaného uhlíku v průmyslové praxi, ale i v moderní medicíně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Materiály, využívající aktivovaný uhlík pro léčení, mají dlouhou historii. Prudký vzestup úrovně poznání v průběhu uplynulých dvou desetiletí umožnil konstrukci nové generace obvazových materiálů, využívajících jedinečných vlastností zvláštních forem aktivovaného uhlíku, označovaných souhrnně jako potencovaný mikrofilamentární bioaktivní uhlík.

Mezi ostatními doposud běžně užívanými formami vyniká svojí chemickou čistotou, řádově větší absorpční schopností a pro adsorpci prakticky využitelnou aktivní měrnou plochu povrchu jeho mikrofilamentární forma.

Zdravotnictví[editovat | editovat zdroj]

Poměrně novou oblastí využití aktivovaného uhlíku ve zdravotnictví, konkrétně při terapii jsou aktivní sorpční obvazová krytí povrchových i hlubších ran a defektů.

Tato krytí na bázi aktivního uhlíku jsou schopna vytvořit podmínky pro stabilizaci mikroklimatu umožňujícího harmonické hojení. S přibývajícími zkušenostmi s jejich použitím se to začíná postupně dařit i u takových afekcí, kde se dříve uspokojivého efektu dosahovalo jen s vynaložením mimořádné péče, značných materiálových nákladů a při bezvadné spolupráci pacienta.

Aktivovaný uhlík v čisté mikrofilamentární formě má v moderní terapii tři hlavní indikační oblasti použití:

  • ošetření akutních a krvácejících ran, kde dochází zejména k aplikaci suché uhlíkové vrstvy;
  • léčba obtížně hojitelných ran a defektů, kde se preferuje tzv. „mokré hojení“; velice dobře se osvědčuje např. léčení bércových vředů;
  • první pomoc při intoxikaci ran (intoxikovaných ran) nebo jako součást komplexního ošetření při bodnutí, kousnutí či jiném typu poranění jedovatými organismy.

Indikační oblasti a vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Zdravotnické prostředky na bázi mikrofilamentárního aktivovaného uhlíku potencovaného efektem difusní pumpy zajišťuje optimální podmínky pro harmonizované hojení jinak obtížně zhojitelných ran. Podstatným urychlením procesu hemokoagulace vede k urychlení hemostázy a omezuje průnik, rozšíření a působení exogenních toxinů. Základní indikační oblasti aktivního uhlíku tedy jsou Hemostypse, Hojení a Detoxikace.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • STRACENSKÁ, Júlia. Sledovanie antimikrobiálnej aktivity materiálov vlhkého hojenia pri ošetrovaní chronických rán. Brno, 2013 [cit. 2020-09-03]. 190 s. Dizertační práce. Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně. . Dostupné online. (slovensky)