Airsoftová zbraň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Airsoftový CO2 šestiranný, šestipalcový revolver Dan Wesson, vyráběn firmou ASG

Airsoftové zbraně (známé v angličtině jako „airsoft guns“, nebo podle některých výrobců, například Cybergun a Crosman jako Soft Air guns) jsou zbraně vystřelující malé kuličky o průměru 6mm nebo 8mm, které pracují na principu stlačeného vzduchu. Tyto zbraně mohou být nabíjené manuálně, elektricky nebo mohou střílet pomocí stlačeného plynu. Přestože všechny tři modely airsoftových zbraní: manuální, plynové i elektrické pracují na stejném principu při kterém stlačený plyn (vzduch) vystřeluje kuličku, všechny typy mají své výhody i nevýhody.

Základní typy zbraní[editovat | editovat zdroj]

Hráč airsoftu v plné výbavě se zbraní G36C od firmy Classic Army

Manuální zbraně[editovat | editovat zdroj]

Manuální zbraně jsou zařízení určená pro střílení jednotlivých střel a využívají energii stlačené pružiny, která tlačí na píst, kde vznikne přetlak, který pomocí trysky kuličku vystřelí. Střelec musí před každým výstřelem zbraň znovu manuálně natáhnout stlačením pružiny. Pohybují se v cenách od 160 do cca 17 000 Kč a úsťová rychlost bývá okolo 120 m/s.

Plynové zbraně[editovat | editovat zdroj]

Tyto zbraně využívají k pohonu kuliček plyn, který je přesně aplikován tryskou. Mohou střílet poloautomaticky i plně automatickou střelbou, protože zbraň není potřeba natahovat.

Nejčastěji se setkáváme s krátkými zbraněmi. Ve světě se však často také používají dlouhé zbraně (samopaly, útočné pušky, brokovnice,granátomety,granáty). Zbraň může být také vybavena systémem Blow-Back tj. zpětný ráz zbraně. Ten má přibližně stejnou razanci jako u malorážky. Při střelbě z takovéto zbraně se pohybuje závěr podobně jako u skutečné zbraně.

Plynové zbraně jsou poměrně poruchové, náročnější na údržbu a náchylné na počasí (s teplotou klesá tlak pohonného plynu a tedy i dostřel). Obvykle jsou poháněny směsí propan-butanu a dalších látek, v poslední době se objevuje i pohon na CO2 bombičky, které mají lepší vlastnosti za nízkých teplot a často vyšší výkon.

Úsťová rychlost plynových zbraní se pohybuje kolem 100 m/s, u některých zbraní (např. CO2 odstřelovací pušky) může přesahovat i 200 m/s.

Elektrické zbraně[editovat | editovat zdroj]

Tyto zbraně používají ke svému pohonu obdobně jako manuály stlačený vzduch, avšak píst natahuje elektromotorek s pomocí soustavy ozubených kol. Tyto zbraně také umožňují plně-automatickou střelbu a to rychlostí i přes 1800 ran za minutu.

Úsťová rychlost střely se pohybuje od 90 m/s (v základu) až po 180 m/s (repliky odstřelovacích zbraní, musí být kompletně vylepšený, musí se vyměnit celý mechanismus zbraně a zesílit vnitřek). Při této rychlosti se dá už protihráči na menší vzdálenosti ublížit (rozstřelený zub nebo ret, zarytí kuličky do kůže) a účinný dostřel zbraně může být až 80 m.

Základ tohoto typu zbraně je mechabox. Jedná se o kovové pouzdro, v němž jsou vloženy prakticky všechny funkční součástky. Mechabox je typizovaný vždy pro několik druhů zbraní a vnitřní díly jsou většinou mezi různými verzemi zaměnitelné.

Zbraně se vyrábí v plastovém i celokovovém provedení, přesné kopie 1:1. Dnes jsou obvyklá spíše celokovové provedení. Výdrž 1100 mAh baterie stačí v základu na vystřílení cca 1500 kuliček. Obvyklé napětí akumulátoru je od 7,4 V (používá se spíše v Japonsku) až po 11,1 V (pro vylepšené zbraně), používají se akumulátory typu NiMH, NiCD, LiPol, LiFePO4. Cena elektrických zbraní začíná na 800 Kč u pistolí a končí kolem 50 000 Kč u zakázkově vyrobených zbraní.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]