Airsoftová zbraň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Airsoftový CO2 šestiranný, šestipalcový revolver Dan Wesson, vyráběn firmou ASG

Airsoftové zbraně (známé v angličtině jako „airsoft guns“, nebo podle některých výrobců, například Cybergun a Crosman jako Soft Air guns) jsou zbraně vystřelující malé kuličky o průměru 6mm nebo 8mm, které pracují na principu stlačeného vzduchu. Tyto zbraně mohou být nabíjené manuálně, elektricky nebo mohou střílet pomocí stlačeného plynu.

Všechny tři modely airsoftových zbraní: manuální, elektrické i plynové pracují na stejném principu, při kterém stlačený plyn (vzduch) vystřeluje kuličku. Většinou jde o repliky opravdových zbraní, ale vyrábí se i fiktivní zbraně. Nejkvalitnější zbraně se mohou používat k tréninkům profesionálních policistů, vojáků, bodyguardů, apod.

Základní typy zbraní[editovat | editovat zdroj]

Hráč airsoftu v plné výbavě se zbraní G36C od firmy Classic Army

Manuální zbraně[editovat | editovat zdroj]

Manuální zbraně jsou zařízení určená pro střílení jednotlivých střel a využívají energii stlačené pružiny, která tlačí na píst, kde vznikne přetlak, který pomocí trysky kuličku vystřelí. Střelec musí před každým výstřelem zbraň znovu manuálně natáhnout stlačením pružiny. Pohybují se v cenách od 400 do cca 19 000 Kč a úsťová rychlost bývá okolo 120 m/s.

  • AMP jsou manuální pistole (Airsoft manual pistol), které jsou založeny na manuálním natahováním pružiny v pistoli. Tyto pistole jsou vhodné pro začátečníky, kteří s airsoftem začínají, nebo za pistoli nechtějí utratit příliš mnoho peněz. Tento typ manuálních pistolí se používá málokdy, protože před každým výstřelem se musí pistole nabít manuálním natáhnutím, což znamená, že je střelba pomalá, a tím pádem je střelba na více cílů těžší, nežli s automatickou pistolí.
  • AMG jsou manuální zbraně (Airsoft manual gun), které se používají hlavně jako odstřelovací pušky, tzv. sniperky nebo odstřelovačky, které jsou známé hlavně přesností, doletem projektilu a svou optikou (puškohled). U airsoftu je to podobně, ale u dolet kuličky je mnohem menší. Síla těchto zbraní je velmi vysoká. Proto by se měly používat pouze na dálku a na blízko by se měly používat záložní pistole s menší údernou sílou.

Plynové zbraně[editovat | editovat zdroj]

Tyto zbraně využívají k pohonu kuliček plyn, který je přesně aplikován tryskou. Mohou střílet poloautomaticky i plně automatickou střelbou, protože zbraň není potřeba natahovat. Nejčastěji se setkáváme s krátkými zbraněmi. Ve světě se však často také používají dlouhé zbraně (samopaly, útočné pušky, brokovnice, granátomety, granáty). Zbraň může být také vybavena systémem Blow-back, tj. zpětný ráz zbraně. Ten má přibližně stejnou razanci jako u malorážky. Při střelbě z takovéto zbraně se pohybuje závěr podobně jako u skutečné zbraně.

Plynové zbraně jsou poměrně poruchové, náročnější na údržbu a náchylné na počasí (s teplotou klesá tlak pohonného plynu a tedy i dostřel). Obvykle jsou poháněny směsí propan-butanu a dalších látek, v poslední době se objevuje i pohon na CO2 bombičky, které mají lepší vlastnosti za nízkých teplot a často vyšší výkon. Úsťová rychlost plynových zbraní se pohybuje kolem 100 m/s, u některých zbraní (např. CO2 odstřelovací pušky) může přesahovat i 200 m/s.

  • AGP jsou plynové pistole (Airsoft gas pistol), které se také občas používají ve filmech. Mají většinou Blow-back. Fungují na principu stlačeného plynu v láhvích (Green gas)/bombičkách (CO2). Mohou také střílet pod vodou. Jejich rychlost kuličky závisí na tlaku stlačeného plynu v láhvi. Největší roli u AGP hrají zásobníky, kde se nacházejí plyn a kuličky. Pokud je tlak malý, může se stát, že kulička se sotva dokutálí na konec hlavně, nebo se zasekne uvnitř.
  • AGG jsou plynové zbraně (Airsoft gas gun), které se používají málokdy. Jsou totiž drahé a mají vysokou spotřebu plynu, ale nemají pouze zápory, zas mají výhodu, že se mohou používat v jakémkoliv počasí/terénu, navíc může střílet z vody, to jiná airsoftová zbraň nedokáže. Jsou velmi nenáročné na součástky. Největší roli u AGG hrají zásobníky, kde se nacházejí plyn a kuličky.

Elektrické zbraně[editovat | editovat zdroj]

Tyto zbraně používají ke svému pohonu obdobně jako manuály stlačený vzduch, avšak píst natahuje elektromotorek s pomocí soustavy ozubených kol. Tyto zbraně také umožňují plně automatickou střelbu a to rychlostí i přes 1800 ran za minutu. Úsťová rychlost střely se pohybuje od 90 m/s (v základu) až po 180 m/s (repliky odstřelovacích zbraní, musí být kompletně vylepšený, musí se vyměnit celý mechanismus zbraně a zesílit vnitřek). Při této rychlosti se dá už protihráči na menší vzdálenosti ublížit (rozstřelený zub nebo ret, zarytí kuličky do kůže) a účinný dostřel zbraně může být až 80 m.

Základ tohoto typu zbraně je mechabox. Jedná se o kovové pouzdro, v němž jsou vloženy prakticky všechny funkční součástky. Mechabox je typizovaný vždy pro několik druhů zbraní a vnitřní díly jsou většinou mezi různými verzemi zaměnitelné. Zbraně se vyrábí v plastovém i celokovovém provedení, přesné kopie 1:1. Dnes jsou obvyklá spíše celokovové provedení. Výdrž 1100 mAh baterie stačí v základu na vystřílení cca 1500 kuliček. Obvyklé napětí akumulátoru je od 7,4 V (používá se spíše v Japonsku) až po 11,1 V (pro vylepšené zbraně), používají se akumulátory typu NiMH, NiCD, LiPol, LiFePO4. Cena elektrických zbraní začíná na 800 Kč u pistolí a končí kolem 50 000 Kč u zakázkově vyrobených zbraní.

  • AEP jsou elektrické pistole (Airsoft electric pistol), které se používají nejčastěji jako záložní zbraň. Fungují na elektrické natahování, proto musí být ve zbrani baterie. Mají menší úsťovou rychlost a kadenci, protože jsou menší, a proto se do nich nevejdou větší, lepší a rychlejší díly.
  • AEG jsou elektrické zbraně (Airsoft electric gun) většinou se používají jako hlavní zbraň, nikoliv záložní. Baterie u těchto zbraní je také velmi nezbytná, ale baterie se schová do pažby zbraně, tím pádem nepřekáží dalším součástkám v těle nebo v předpažbí zbraně.

Speciální střelivo[editovat | editovat zdroj]

Střelivo je spotřební materiál, který se kupuje v různých specializovaných obchodech zaměřených na airsoft. Tyto materiály by měly být testovány a měly by mít tu nejlepší jakost (obchody by měly mít certifikát na prodávání airsoftového vybavení).

Plastové střelivo[editovat | editovat zdroj]

Střelivo do airsoftových jsou hlavně plastové kuličky bez kterých by se airsoft hrát nedal. Každá airsoftová zbraň, ať už elektrická, manuální nebo plynová, musí vystřelit plastovou kuličku. Není-li kulička dokonale kulatá, je směr letu nepřesný a mohl by dokonce ublížit. Levné plastové střelivo se může také roztříštit tlakem, který vzniká při výstřelu (tlak vzduchu). Části roztříštěné kuličky se také mohou dostat do těla zbraně a zablokovat či jinak poškodit součástky v těle zbraně.

Každá airsoftová zbraň má jinou sílu a jiné součástky, proto mají kuličky různé velikosti a váhu. Velikosti mohou mít v průměru buď 6 mm, které se používají do obvyklých airsoftových zbraní, nebo mohou mít 8 mm, které se používají do airsoftových pušek či větších zbraní. Gramáž kuliček mohou být 0,2 g, 0,23 g, 0,25 g, 0,28 g, 0,3 g, 0,32 g, 0,36 g, 0,4 g a 0,43 g (mohou se vyrábět i těžší nebo železné, ale v ČR jsou zakázány). Tyto kuličky se mohou vyrábět v široké škále barev, ovšem bílé jsou nejvíce vyráběné a nejpoužívanější. Na trhu se také objevují bio kuličky, jejichž rozklad je mnohem rychlejší, tudíž je jejich používání ekologičtější, než užívání klasických plastových. Bio kuličky jsou vyráběny z plastu, ale také zde najdeme příměs kukuřice a jiných organických látek.

Plyny[editovat | editovat zdroj]

Další částí střeliva jsou plyny do plynových zbraní, které se rozdělují na bombičky CO2 (oxid uhličitý) - 12 g, nebo na láhve CH2 FCF3 CH3 (Green gas) - 1000 ml. Tyto plyny pod tlakem vymršťují kuličky. CO2 bombičky jsou malé stříbrné, už naplněné plynem, které se ukládají do zásobníku zbraně. Plynové láhve s tzv. zeleným plynem (Green gas) mají malý ventil, který se umístí do bombičky, která už je natrvalo umístěná v zásobníku, a pak bombičku naplní neboli natlakuje plynem.

Základní součástky[editovat | editovat zdroj]

Součástek v airsoftové zbrani je několik, mezi další dále neuvedené patří: tělo, mechabox, kabeláž, ložiska, podavač kuliček, přepínač střelby, trn pružiny a vzduchotechnika.

Baterie[editovat | editovat zdroj]

U elektrických zbraní začíná vše u baterie. Baterie je jedna z nejdůležitějších součástek v elektrických zbraních. Baterie mohou mít napětí 8,4 V, 9,6 V nebo 10,8 V. Dále mohou být baterie Li-Po/Li-ion/LifePo4, které mohou mít napětí až 12,8 V. Kapacita těchto baterií může být od 1500 až do 4000 mAh.

Motor[editovat | editovat zdroj]

Motor je také jeden z nejdůležitějších součástek v elektrických zbraních. Pokud se motor porouchá, je jeho oprava velmi náročná a mnohdy je neopravitelná a musí se koupit nový. Motor je poháněn elektřinou z baterie, sám pohání všechny pohybující se součástky v airsoftové zbrani.

Pružina[editovat | editovat zdroj]

Pružina je základ airsoftové zbraně. Je hlavní součástkou pro udání síly a rychlosti pístu, který pak vymrští kuličku. Je to díl, který nejvíce ovlivňuje dostřel. Pružina se může vyrábět z různých materiálů, jako je například ocel, kov + křemík, chrom. Pružina je dlouhá cca 17,5 centimetrů.

Píst[editovat | editovat zdroj]

Píst je součástka, která vymršťuje kuličku tlakem vzduchu, který vzniká uvnitř pístu. Píst musí dobře izolovat, ale také se musí pohybovat. Má pouze jedno místo, kde nasává vzduch a kde jej vypouští. Vede přímo ke kuličce. Během neuvěřitelně rychlého a silného stlačení vzduchu dokáže vymrštit kuličku do až do 100 metrů bez nadsazení zbraně a vymrštění kuličky v rychlosti až 500 km/h. Píst je často schovaný uprostřed zbraně, kousek za zásobníkem, blíže k pažbě.

Hop-Up[editovat | editovat zdroj]

Hop-Up je součástka sloužící k seřízení střely. Uvnitř této součástky je gumička, která řídí rotaci. Čas od času se zničí/opotřebuje. Když je kulička vystřelena, nabere v hlavni rotaci. Pomocí této součástky seřídíme rotaci, kterou potřebuje kulička o své váze. Pokud je kulička lehká a není na ní seřízený Hop-Up, letí po několika metrech nahoru, takže není střela přesná a nedá se trefit cíl na větší vzdálenost. U těžších kuliček je to zas naopak, kulička jde po několika metrech dolů, pokud není seřízený Hop-Up. Pokud je Hop-Up seřízený celkově špatně, je dráha střely nevyzpytatelná.

Hlaveň[editovat | editovat zdroj]

Snad nejdůležitější součástka, která ovlivňuje přesnost střelby, je hlaveň. Hlavně jsou dosti zatížené, protože při každé střelbě se nepatrně obrušuje kuličkami. I dokonale hladké kuličky obrušují dokonale rovnou hlaveň. Hlavně by se měly vyrábět z tvrdších materiálů, které jsou například pochromovaná mosaz (nejčastější), mosaz, hliník, bronz. Jsou různé průměry hlavní, pokud je kulička větší, např. 8 mm, tak musí být i hlaveň větší. Pokud má kulička průměr 6 mm, tak se k ní dává hlaveň s průměrem 6,03 mm.

Zásobník[editovat | editovat zdroj]

Zásobník je plastová nádoba která tlačí pomocí pružiny do pístu kuličky. Jsou 3 druhy zásobníku: pružinový, natahovací a bubnový. Pružinový se používá převážně u manuálních zbraní nebo u napodobení vzhledu reálných nábojnic nebo patron, Má kapacitu cca 30 kuliček. Natahovací zásobník funguje na principu ručního natažení volných kuliček v zásobníku do pružiny, jeho nevýhodou však je že ve volném zásobníku kuličky dost nahlas chrastí. Bubnový zásobník je to proto že má v sobě buben který má obrovskou kapacitu (více než 2000 kuliček) funguje stejně jako tlačící ale místo ručního natažení to natáhne elektrický motor nevýhodou je že se dost často zasekávají a musejí se ručně vyjmout, jsou ale výjimky kde zůstává ruční natahování.

Doplňky[editovat | editovat zdroj]

Doplňky pro airsoftové zbraně se používají k zlepšení nebo pouze jako vyšperkování. Tyto doplňky se přidělávají ke zbrani pomocí R.I.S. lišty (Rail). Může se na ní přidělávat velmi rychle a bez problémů. Na R.I.S. lišty se může přidělat skoro cokoliv, např. baterka, laser, poutko atd.

Bipod[editovat | editovat zdroj]

Bipod, neboli nožičky/dvojnožka, které jsou vídány hlavně u odstřelovacích pušek. Slouží ke stabilnějšímu držení zbraně, nebo k přesnější střelbě (přerušení vibrací u zbraně, které vzniká např. dýcháním).

Tlumič[editovat | editovat zdroj]

Spousta lidí si myslí, že tlumič u airsoftových zbraní je k tlumení zvuku. Ve skutečnosti tomu tak není. Tlumič u airsoftové zbraně je k prodloužení zbraně, neboli hlavně (větší přesnost a dolet kuličky), nebo ke vzhledu a k CQB akcím (akce uvnitř budovy/objektu, které má stísněné prostředí), kde je hezčí a reálnější mít tlumič.

Granátomet[editovat | editovat zdroj]

Je granátomet součástka, nebo samotná zbraň? Střílí sama o sobě, ale přidělává se k zbrani. Samotné náboje do granátometu stojí cca 500 Kč. Náboj je vlastně větší kulka do zbraně, která v sobě má díry, kam se dávají kuličky a ty pak vymrští plyn, který musíme doplnit zespoda. Granát vymrští kuličky do vzdálenosti cca 15 metrů, zhruba 100 kuliček.

Optika/kolimátor[editovat | editovat zdroj]

Optika snad nejdůležitější doplněk pro odstřelovací pušky. Optika by měla mít několikanásobné zvětšení, něco jako dalekohled, ale na jedno oko a s křížkem na zaměřování. Optika je založena na několika čočkách (3-5 čoček). Jedna uprostřed je na seřízení, kterou se dá pohybovat např. pomocí mince, nebo plochého šroubováku. Může mít i podsvícení křížku, ať už červené nebo zelené s několika stupni jasu.

Kolimátor je pro zaměřování, jako optika, ale bez přiblížení (žádné čočky). Kříž na kolimátoru je světlo, které se odráží od sklíčka, přes které pak zaměřujete. Přes kolimátor je lepší míření, nežli přes zabudované a obyčejné mířidla na zbrani, proto jsou kolimátory tak používané.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]