Agustín Muñoz Grandes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Agustín Muñoz Grandes

Stranická příslušnost
Členství Falanga

Narození 27. ledna 1896
Carabanchel
Úmrtí 11. července 1970 (ve věku 74 let)
Madrid
Profese politik a vojenská osoba
Commons Kategorie Agustín Muñoz Grandes
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Agustín Muñoz Grandes (27. ledna 1896 Madrid11. července 1970) byl španělský generál, politik, předseda španělské vlády, několikanásobný člen Francovy vlády, veterán španělské občanské války, a jako velitel španělské modré divize i druhé světové.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do chudé Madridské rodiny, za mlada se zapsal do vojenské akademie ve španělském Toledu. Po jejím úspěšném absolvování roku 1915 se stal členem španělské posádky v Maroku, kde bojoval ve slavné bitvě u Alhucemas.

Ve španělské občanské válce bojoval na straně nacionalistů. V průběhu války byl povýšen do hodnosti generála a stal se vrchním velitelem španělských jednotek v Africe. Později vedl nacionalisty při úspěšném dobytí města Málagy. To všechno se událo v roce 1937.

Roku 1941 se stal velitelem španělské modré divize, uskupení španělských dobrovolníků, bojujících na straně Třetí Říše proti Sovětskému svazu. Grandes měl zkušenosti s německým modelem vedení války, a osobně se znal s Hitlerem.

Během bojů na východní frontě získal Grandes Rytířský kříž a Železný kříž první třídy, předaný osobně Hitlerem.

Zpět do Španělska byl povolán roku 1942, aby zde byl oficiálně povýšen na generál-poručíka (vedení španělských operací na východní frontě převzal Emilio Esteban Infantes).

Grandes získal roku 1945 hodnost generál-kapitána a stal se vrchním velitelem španělských ozbrojených sil. O pět let později zastával funkci ministra obrany. A v rozmezí let 1962 – 1967 byl i prvním viceprezidentem Španělska.

Po válce byl vyznamenán americkým prezidentem Eisenhowerem i prvním poválečným západoněmeckým kancléřem, Konradem Adenauerem. Paradoxně tak byl oceněn oběma stranami druhé světové války, což ukazuje na jeho politický význam.