Age of Expansion

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Age of Expansion je textová online strategie, ve které se tři rasy v daleké budoucnosti utkávají o nadvládu nad planetou Zemí. Byla spuštěna v lednu 2004 a v dobách největšího zájmu ji hrálo až 4000 hráčů.[zdroj?] Po několika důležitých změnách a úpravách, prošla hra znatelným vývojem a v současné době počet hráčů z České republiky i Slovenska opět utěšeně roste.[zdroj?] Momentálně se také hraje o ceny a vítěz epizody může získat lávovou lampu z limitované edice (s cizáckým slizem uvnitř).

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Při registraci do hry je nejprve nutné si vybrat rasu, za kterou chcete hrát - technologicky vyspělí cizáci, krvelační a krutí brouci nebo „domácí“ na planetě Zemi lidé. Od tohoto kroku se bude odvíjet i vaše hra, neboť rasy jsou úplně odlišné a mají svá specifika. Celá hra je založena na turn-based principu, takže každý den dostanete k dispozici určitý počet tahů a je na vás, jak s nimi naložíte. Můžete stavět rozličné budovy, těžit nebo získávat suroviny a samozřejmě se nevyhnete bojům s ostatními hráči, což je na hře nejzajímavější.

Hra je dělena na epizody, přičemž jedna epizoda trvá 30 dnů, ale určitých okolností se může délka epizody měnit. V aoex (=zdomácnělá zkratka Age of Expansion) existuje prozatím osm typů epizod a na konci právě probíhající epizody si hráči formou ankety zvolí, co by chtěli hrát příště za epizodu.

Ve hře neexistují žádné aliance, a platí zde nepsané pravidlo, že aliancí by měla být pouze a jen vlastní rasa.

Rasy[editovat | editovat zdroj]

Lidé[editovat | editovat zdroj]

Lidé se po invazi brouků a cizáků na Zemi nevzdávají a stále bojují o přežití. Vytvářejí lidské armády, do kterých rekrutují pouze muže od 15 let. Ve výcvikových táborech projdou tvrdým výcvikem, po kterém jsou schopni čelit svým nepřátelům. Lidští vědci, ačkoliv se cizáckým nemohou rovnat, nezůstali pozadu a vyzkoušeli nové metody klonování lidí, a také vymysleli způsob, jak zneužít cizácké houby k posílení vlastních vojáků. Další účinnou zbraní lidské rasy, jsou atomové hlavice, které jsou vyráběny v atomových silech. Tyto zbraně jsou velmi efektivní, zejména proti primitivní rase brouků. Ovšem to se projeví až s postupem epizody a zpočátku čelí drsnému náporu. Na závěr je dobré dodat, že tato rasa je asi nejlepší pro nováčky.

Brouci[editovat | editovat zdroj]

Vyznávají heslo - „V jednoduchosti je síla“. Nejsou na vysoké technologické úrovní a nemají přílišnou inteligenci, zato však mají jiné přednosti. Příroda obdařila brouky vynikajícím způsobem rozmnožování, tudíž broučí armáda se velmi rychle rozrůstá a i velké ztráty na životech se dají lehce nahradit. Brouci mají nejlepší fyzické předpoklady ze všech ras. Jsou obrovští, ale i přes jejich mohutnost velmi mrštní a také neobyčejně silní. Svoje oběti nemilosrdně půlí pomocí klepet a vhod jim přijdou i bodáky na zadní části trupu. Brouci se živí lidským masem, a proto často navštěvují lidské základny. Ale pozor, lidé už vymysleli nový fígl, jak dát broukům maso a zůstat naživu!

Cizáci[editovat | editovat zdroj]

Neznámu odkud a neznámo jak přišli cizáci. Nejvyspělejší a nejvíce inteligencí nadaná rasa se zvláštními telepatickými a psychokinetickými schopnostmi. O této rase se toho ví velmi málo a jen zlomky z informací o cizácké rase byly zjištěny pomocí průzkumu dobytých cizáckých základen. Jejich rasa je známá technologickými vymoženostmi a různými triky, jak oklamat lidské smysly. Cizáci taky vynalezli smrtící vir, který rozšiřují do oblastí výskytu svých nepřátel, prozatím velmi úspěšně a sami na toto onemocnění také vynalezli protilék. Cizáci se živí houbami, jež produkují na svých farmách.

Budovy[editovat | editovat zdroj]

Každý hrát může postavit rozmanité druhy budov, jejichž stavbu zaplatí obchodním artiklem = esencí. Některé budovy mají rasy stejné, jen název je jiný, ale zato jiné budovy jsou specifické pro každou rasu. Vedle základních typů budov jako stan (ubytování vojáků), rafinérie (těžba esence) či výcvikového tábora, zde nalezneme budovy jako zbrojovka, vědecké pracoviště, kde vědci vyvíjejí do budoucna aplikovatelné výzkumy, cizácký infektor nebo sluneční obelisk, se kterým se setkáme ve stejnojmenné epizodě.

Suroviny[editovat | editovat zdroj]

Ve hře existuje několik typů surovin. Nejdůležitější a primární surovinou je všudypřítomná esence. Ta se těží pomocí rafinérií na podobném principu jako se těží ropa. Esence se používá jako obchodní surovina a s její pomocí si můžete koupit budovy, výzkumy či vylepšení zbraní. Další důležitou surovinou, kterou produkují výhradně cizáci jsou léky. Léky slouží k uzdravování nemocných vojáků, nakažených virem a je na vás, zda je seženete cestou míru nebo cestou meče. Cizáci jakožto výjimečná rasa, produkují i houby. Malé zelené houbičky, podobné hříbkům cizáci produkují na farmách a následně se jimi živí. Lidé mohou houby využít jako drogu, s malým rizikem. Lidské maso je surovina, kterou potřebují brouci ke své obživě a shánějí ji v lidských základnách. A nakonec odpad. Jediná neužitečná surovina, která pouze překáží a musíte ji skladovat v kontejnerech, k tomuto účelu stvořených. Pokud máte odpadu přebytky a z kontejnerů se vám sype ven, můžete se dokonce nakazit virem.

Velitelé[editovat | editovat zdroj]

Velitelé jsou jednotky s výjimečnými schopnostmi, které potřebujete jak pro boj, tak i pro chod základny. Velitelé sami chodí do vaši základny a s postupem času můžete mít velitele tři. Ty samozřejmě můžete doučovat různé bojové, ekonomické nebo logistické schopnosti, které jsou důležité pro vaši hru. Velitele také můžete trénovat na vyšší úrovně, čímž jen zkvalitníte jejich dovednosti.

Artefakty[editovat | editovat zdroj]

Artefakty jsou zajímavostí aoex. Někdo o ně nezavadí celou epizodu a někdo na nich staví celou svou strategii. Mají velmi neobyčejná jména a ještě neobyčejnější účinky. Nejběžnější artefakty jsou omni krystalky, které můžete buď prodávat, anebo je odevzdávat na skladiště své rasy, a tím ji dopřejete výhod. Ovšem jsou tu i zajímavější artefakty, které množí esenci, oživují mrtvé nebo přinášejí mír. Jmenujme jen na okraj Zbroj Yntuanga, Jehlan sv. Víta či Dřeň ze Strie.

Města[editovat | editovat zdroj]

Ve hře existují i opuštěná lidská města, která se objevují v průběhu hry a kdokoliv je může dobýt. Vlastnictví města opravňuje svého držitele k určitým výsadám, výhodám a bonusům oproti ostatním hráčům.

Speciální postavy[editovat | editovat zdroj]

Jsou to postavy, které mají ve hře specifickou funkci a každá postava má jinou úlohu. Některé postavy jsou ve hře každou epizodu, jiné se objeví pouze občas a další zas jen za určitých okolností.

Observer
Nejvyšší správce hry, který aktivně nezasahuje do bojů a nesmí se na něj útočit. Neví se kdo to přesně je a odkud pochází. Patrně přísluší k nějaké nadřazené cizácké entitě.Vždycky spouští novou epizodu.
Mutant
Neškodný vůdce potulných mutantů. S jeho pomocí se udělují bobříci mlčení.
Guest
Tato postava slouží k tomu, aby se případní zájemci o hru, mohli na aoex mrknout bez registrace. Stačí na úvodní stránce zadat do kolonky login napsat guest a můžete se do hry přihlásit bez hesla. V tomto módu si můžete prohlížet herní fóra a statistiky hry.
Jokelyn Twrďák
Lidský ministr obrany, který organizuje odboj proti cizákům a broukům. Často provádí v lidských základnách namátkové a předem neohlášené kontroly, aby zjistil zda lidé neužívají cizácké houby jako drogy. Jestliže ano, může udělit mastnou pokutu, v opačném případě dostanete příspěvek na rozvoj základny.
Imoth
Cizácká kněžka, kterou cizáci uctívají jako svého nejvyššího boha. Jedincům kteří si ji obzvláště hodně nakloní může jako jejich patron výrazně pomoci.
Phor
Vrchní bůh brouků a insektu. Je to nejinteligentnější brouk, jenž řídí broučí pluky na planetě Zemi. Projevuje se zejména v epizodě Phorův dráp, kdy za něj hraje určený a zkušený hráč.

Ovečky[editovat | editovat zdroj]

Minihra v systému aoex. V této hře posouváte bedny po herní ploše a snažíte se chytit ovečku a dostat se do cíle. Pomocí této hříčky můžete získat nějakou esenci navíc, pokud jste úspěšní. Za určitých okolností jde počet oveček v aréně zvýšit.

Vývoj hry[editovat | editovat zdroj]

Hra se začala vyvíjet v prosinci roku 2001 a spolupracovali na ní lidé známí pod těmito přezdívkami - Avrix, Deftbery, Hadiak, Cabal, Zelgaris a 6e0r6e. Zahájení hry oznámil český tvůrčí tým „ColdFlyback“.

Hru momentálně vlastní a spravuje společnost Ufouni.cz. a jejich zástupce, ve hře známý pod tajuplným jménem Observer. Vlastní systém hry spravuje několik adminů a pomáhají jim v tom i moderátoři, kteří usměrňují diskuze na herních fórech.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]