Agassiz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Agassiz
Mapa jezera v době jeho největší rozlohy
Mapa jezera v době jeho největší rozlohy
Rozměry
Rozloha 440 000 km²
Délka  100 km
Šířka 400 km
Max. hloubka 200 m
Poloha
Světadíl Severní Amerika
Státy KanadaKanada Kanada, USAUSA USA
Provincie

Státy USA
SaskatchewanSaskatchewan Saskatchewan, ManitobaManitoba Manitoba, Ontario Ontario
North Dakota Severní Dakota, MinnesotaMinnesota Minnesota
Souřadnice:
Ostatní
Typ ledovcové jezero
Odtok vody Warren, Minnesota, Nelson

Agassiz (anglicky Lake Agassiz) bylo sladkovodní jezero, které existovalo přibližně před 10 000 až 12 000 lety na okraji ledovcového štítu v Severní Americe. Nazváno bylo na počest švýcarského přírodovědce G. Agassize. Bylo ze severu na jih 1100 km dlouhé a ze západu na východ 400 km široké a svou rozlohou 440 000 km² bylo větší než je dnešní rozloha Kaspického moře. Dosahovalo maximální hloubky 200 m.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Jezero mělo odtok do povodí řeky Mississippi údolími řek Warren a Minnesota. Existovalo asi 1 000 let a poté z převážné části odteklo řekou Nelson, která vznikla v údolí, které směřovalo k Hudsonovu zálivu.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Na místě jezera Agassiz se dnes nacházejí jezera Winnipežské, Manitoba, Winnipegosis, Lesní a mnoho menších a také velký pás plochých rovin. Ty jsou tvořené úrodnými šedými lesními lepkavými půdami. Je zde velmi rozvinuté zemědělství.

Možný zánik a důsledky[editovat | editovat zdroj]

Zajímavou teorii navrhl na základě svých výzkumů vzorků usazenin z jezera Lough Monreagh v západním Irsku kanadský geolog William Patterson. Tvrdí, že díky vyprázdnění většiny sladké vody do severního Atlantiku, spustilo mimořádně rychlý nástup doby ledové, během pouhých 6 měsíců. Sladká snáze mrznoucí voda se dostala do severního Atlantiku a Severního ledového oceánu a odklonila Golfský proud, jehož dráha závisí na teplotě a slanosti vody.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lake Agassiz na anglické Wikipedii.