Adrenochrom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ampule s adrenochromem

Adrenochrom je chemická sloučenina produkovaná oxidací adrenalinu. Byl předmětem omezeného výzkumu od 50. do 70. let 20. století jako potenciální příčina schizofrenie. I když nemá žádné současné lékařské využití, související derivát, karbazochrom, je hemostatický lék.

Název této sloučeniny není odvozen od chromu. Přípona ‑chrom se vztahuje k barvě, protože čistý adrenochrom je temně fialový.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

 • Aldous Huxley ve své knize The Doors of Perception z roku 1954 zmínil objev a údajné účinky adrenochromu, který přirovnal k příznakům intoxikace meskalinem, ačkoli jej nikdy nekonzumoval.[1]
 • Anthony Burgess zmiňuje adrenochrome jako „drencrom“ na začátku svého románu Mechanický pomeranč z roku 1962.[1]
 • Hunter S. Thompson zmínil adrenochrom ve své knize Strach a hnus v Las Vegas z roku 1971. Toto je pravděpodobný původ současných mýtů o této sloučenině, protože jedna z postav říká: „Tyto věci mají jen jeden zdroj ... adrenalinové žlázy z živého lidského těla. Není dobré, když to dostanete z mrtvoly.“ Scéna s adrenochromem se objevuje také ve filmové adaptaci románu.[1] V komentáři na DVD režisér Terry Gilliam přiznává, že jeho a Thompsonovo ztvárnění je fiktivní nadsázka. Gilliam trvá na tom, že droga je zcela smyšlená a zdá se, že si není vědom existence látky se stejným názvem.
 • Adrenochrom je předmětem několika krajně pravicových konspiračních teorií, jako jsou QAnon a Pizzagate,[2][3] s pomocí chemikálií, které tyto teorie hrají podobnou roli jako dřívější příběhy o krevní mstě a satanských rituálech. Konspirační teorie běžně uvádějí, že kabala satanistů znásilňuje a vraždí děti a „sbírá“ adrenochrom z krve svých obětí jako drogu[4] nebo jako elixír mládí.[5] Ve skutečnosti je adrenochrom syntetizován biotechnologickými společnostmi pouze pro výzkumné účely a nemá žádné lékařské využití.[6][7][8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Adrenochrome na anglické Wikipedii.

 1. a b c thespinoff.co.nz. Dostupné online. 
 2. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2023-10-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-09-20. (anglicky) 
 3. Dostupné online. (anglicky) 
 4. www.thedailybeast.com. Dostupné online. 
 5. www.adl.org. Dostupné online. 
 6. ; Walker-Journey, Jennifer. Dostupné online. (anglicky) 
 7. pubs.acs.org. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]