Derivát (chemie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jako derivát (chemický derivát, odvozená sloučenina) se v chemii označuje sloučenina, která je vytvořena, nebo by teoreticky mohla být vytvořena, z podobné sloučeniny náhradou jednoho atomu jiným atomem nebo skupinou atomů[1]. Druhá z definic (představa o odvození) je běžná v organické chemii. V biochemii se tento termín používá pro sloučeniny, které lze přinejmenším teoreticky vytvořit z prekurzoru[2].

Chemické deriváty lze použít k usnadnění analýzy. Například při identifikaci mnoha organických sloučenin lze využít analýzu bodu tání. Lze připravovat krystalické deriváty, například semikarbazon nebo 2,4-dinitrofenylhydrazon (odvozením od aldehydů/ketonů), jakožto snadný způsob ověření totožnosti původní sloučeniny, za předpokladu, že je k dispozici tabulka bodů tání derivátů[3]. Před nástupem spektroskopické analýzy se tyto metody široce používaly.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Derivative (chemistry) na anglické Wikipedii.

  1. Definition of Derivative [online]. Chemicool, 2007-09-18 [cit. 2007-09-18]. Dostupné online. 
  2. Oxford Dictionary of Biochemistry and Molecular Biology. [s.l.]: Oxford University Press Dostupné online. ISBN 0-19-850673-2. 
  3. WILLIAMSON, Kenneth L. Macroscale and Microscale Organic Experiments, 3rd ed.. Boston: Houghton-Mifflin, 1999. Dostupné online. ISBN 0-395-90220-7. S. 426–7.