Adolph Wegelin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adolph Wegelin
Narození 24. listopadu 1810
Kleve
Úmrtí 18. ledna 1881 (ve věku 70 let)
Kolín nad Rýnem
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Adolph Wegelin (24. listopadu 1810, Kleve18. ledna 1881, Kolín nad Rýnem) byl německý malíř architektury.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Adolph Wegelin studoval na düsseldorfské umělecké akademii, kde se zabýval krajinomalbou a malbou budov. Zabýval se zobrazováním středověkých staveb v Porýní; snažil se o komplexnost a technickou věrnost. Jeho práce bylo poprvé představena v letech 1831 a 1832 na výstavách v Düsseldorfu a Berlíně, kde byla velmi dobře přijata. Roku 1835 podnikl cestu do Norimberka a Mnichova, kde ho ovlivnili Friedrich Hoffstadt a mnichovská Gesellschaft für deutsche Alterthumskunde zu den drei Schilden.

V roce 1837 se Wegelin přestěhoval do Kolína, kde od roku 1842 na zakázku Fridricha Viléma IV. namaloval řadu akvarelů a olejomaleb s architektonickou tematikou. Později byl jmenován dvorním malířem. Pro královskou sbírku namaloval mnoho děl s motivy z Nizozemska a Belgie.

Během stavby kolínského dómu zhotovil Wegelin řadu akvarelů zobrazující různé prvky stavby.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Johann Peter Weyer, Ulrich Bock: Kölner Alterthümer. a Kölner Alterthümer – Kommentarband. Herausgegeben von Werner Schäfke, Kolínské městské muzeum, Kolín 1993–1994.
  • Bernd Löhmann: Ein Garten für König und Volk. Peter Joseph Lenné und der Brühler Schloßgarten. Verlag des Rheinischen Vereins für Denkmalpflege und Landschaftsschutz, Kolín 2000.
  • Mario Kamp, Michael Euler-Schmidt, Barbara Schock-Werner: Der kolossale Geselle. Ansichten des Kölner Doms vor 1842 aus dem Bestand des Kölnischen Stadtmuseums. Greven Verlag, Kolín 2011.
  • G. K. Nagler: Wegelin, Adolph. v: Neues allgemeines Künstler-Lexicon. svazek 21, E. A. Fleischmann, Mnichov 1851, S. 209-210.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Adolph Wegelin na německé Wikipedii.