Adamantium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Adamantium je fiktivní kov z komiksového multivesmíru Marvelu. Adamantium se pokládá za nezničitelné a chemický proces, kterým se vyrábí, je extrémně náročný a velmi drahý. Adamantium se nejvíce proslavilo jako kov, který vyztužuje kostru Wolverina, jednoho z X-Menů.

Výroba a vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Adamantium se vyrábí smícháním několika chemikálií: přesný recept je tajemstvím vlády Spojených států amerických. Po smíchání je možné adamantium tvarovat zhruba 8 minut, pokud teplota směsi zůstává kolem 815 stupňů Celsia. Poté ztuhne a jeho extrémně stabilní molekulární struktura zabraňuje ve změně jeho tvaru, i pokud se opět zahřeje nad teplotu tání.

Adamantium bylo vyrobeno v rámci výzkumu štítu Kapitána Ameriky (ten je ale složen z Vibrania). Vibranium je vzácný přírodní kov, který pochází z hory na území státu Wakanda. Adamantium bylo vyvinuto při snaze amerických armádních vědců uměle sloučit vibranium.

Odolnost adamantia postačuje i na přímý úder jadernou zbraní, existují ale silnější prostředky schopné ho poškodit.

Adamantium je patrně feromagnetické – silně reaguje na magnetismus.

Typy adamantia[editovat | editovat zdroj]

Kromě „pravého“ adamantia se vyskytují i nepravé varianty, vzniklé například chybou nebo šetřením při výrobě. Nepravé adamantium může být pořád velmi odolné (odolnější než titanová ocel), ale nemá onu téměř nezničitelnost pravého adamantia.

Nepravé adamantium bylo vymyšleno hlavně proto, aby autoři vysvětlili zničení nebo poškození předmětů z adamantia v některých komiksech.

Adamantium jako klíčová složka[editovat | editovat zdroj]

Adamantium je použito jako klíčová složka vybavení některých postav, včetně následujících předmětů: