Adam Kadmon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adam Kadmon - diagram sefirotu

Adam Kadmon byl podle židovské tradice a Kabaly "prvotní" nebo také "původní" člověk. Byl označován jako první tvor stvořený Bohem, zaplňující prázdnotu. Podle tradic předcházel všemu tvorstvu.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Termín je používán na označení fáze vzniku linky mezi Bohem – Ejn Sof a Sefiroty. Tato fáze je pojatá v antropomorfní terminologii jako "kosmický člověk". Ejn Sof se vynořuje z úkrytu a vytváří Adama Kadmona, entitu s potenciálem obsahovat Sefiroty. Světla, také označovaná jako spirituální entity, vycházejí z Adamových orgánů a tvoří nádoby, které mají být naplněny dalším světlem ze Sefirotů. Za tím se skrývá pradávná myšlenka, že v kosmu je zapsáno gigantické lidské tělo jako člověk stvořený přesně podle obrazu Boha. Adam Kadmon obsahuje veškeré stvoření světa, ale jen jako potenciál skrytý v Sefirotech.

Adam Kadmon samotný je sféra nekonečného světla, toto světlo podle některých výkladů vychází z jeho úst, jiní tvrdí, že i z očí, uší a nosních dírek. Obsahuje myriády světů. První čtyři světy, vycházející přímo z něj, jsou: Atzilut, Beriah, Yetzirah. Asiyah. Těmito "světy" jsou myšleny spirituální domény, ovládané určitým Sefirotem. Sám Adam Kadmon je vlastní doména patřící sefirotu Keter.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Blaha, Josef. Reflections on Jewish Mysticism 2013