Absolutní většina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Metody pro přepočet hlasů na mandáty používané ve
volbách v České republice
od roku 1990


  • poměrný systém – ostatní volby, s převáděním hlasů na mandáty:
    • volebním číslem“, minimální počet hlasů, který strana musí získat, aby získala mandát:
    • volebními děliteli“, žádná strana nezíská mandát dříve, než strana, která v okamžiku rozdělování má větší počet hlasů
      • D'Hondtova metoda, dnes v ČR používaná, rozdělení mandátů v obecních zastupitelstvech, v zastupitelstvech krajů, mandátů do Poslanecké sněmovny, do Evropského parlamentu


Zdroj: Metody pro přepočet hlasů na mandáty
ČSÚ

Absolutní většina je zásada uplatňovaná při volbách nebo hlasování zastupitelského sboru. Používá se při závažnějších rozhodováních, než kdy stačí prostá většina.

Ve volbách je absolutní většinou zvolen kandidát, který obdrží nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů, nestačí tedy získat pouze více hlasů než kterýkoli z protikandidátů. V české politice je tento princip použit například při volbách do Senátu.

Při hlasování zastupitelského sboru je návrh odsouhlasen absolutní většinou tehdy, pokud pro návrh hlasovala více jak polovina všech členů zastupitelského sboru, bez ohledu na počet skutečně přítomných zastupitelů. V české politice je tento princip použit například v situacích, kdy chce Poslanecká sněmovna přehlasovat zákon vrácený Senátem nebo prezidentem; senátní nebo prezidentské veto je přehlasováno tehdy, pokud tak hlasuje nejméně 101 poslanců, i když je přítomno méně než všech 200 poslanců.