Přeskočit na obsah

Anthony Asquith

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anthony Asquith
Narození9. listopadu 1902
Londýn
Úmrtí20. února 1968 (ve věku 65 let) nebo 21. února 1968 (ve věku 65 let)
Londýn
Příčina úmrtílymfom
Alma materBalliolova kolej
Winchester College
Summer Fields School
Povolánífilmový režisér, scenárista, herec a režisér
RodičeHerbert Henry Asquith a Margot Asquith
PříbuzníHerbert Asquith, Raymond Asquith, Arthur Asquith, Cyril Asquith, Violet Bonham Carter a Elizabeth Bibesco (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anthony William Lowell Asquith (9. listopadu 1902 Londýn20. února 1968 Londýn) byl britský filmový režisér. Jeho otcem byl premiér Spojeného království Herbert Henry Asquith.[1]

Absolvoval Winchester College a oxfordskou Balliolovu kolej. Byl zakládajícím členem londýnského klubu The Film Society, kde se scházeli přední intelektuálové té doby, v roce 1926 pobýval v Americe u United Artists. Režírovat začal ještě v němém filmu – roku 1928 natočil podle vlastního scénáře svůj první snímek Vražda ve filmovém ateliéru. Je autorem více než třiceti celovečerních filmů, vynikl v kultivovaných přepisech známých literárních děl a ve třicátých letech byl pro svou popularitu srovnáván s Alfredem Hitchcockem.[2]

V roce 1938 zfilmoval Pygmalion George Bernarda Shawa. Za druhé světové války vytvořil propagandistické filmy Příběh jedné z nich a Cesta ke hvězdám. V roce 1951 natočil psychologické drama ze školního prostředí Profesor odchází a o rok později film Jak je důležité míti Filipa podle hry Oscara Wildea. Scénáře k jeho filmům psal spisovatel Terence Rattigan, hráli v nich Laurence Olivier, Michael Redgrave, Rex Harrison nebo Elizabeth Taylorová. Rozloučil se v roce 1965 povídkovým filmem Žlutý Rolls-Royce. Od roku 1937 do své smrti byl předsedou Asociace filmových a televizních techniků.

Podle svědectví současníků byl Anthony Asquith homosexuál.[3] Závěr jeho filmařské kariéry byl poznamenán závislostí na alkoholu, nastupující generace ovlivněná francouzskou novou vlnou navíc Asquithovo dílo zavrhla jako konzervativní a akademické.

Reference

  1. San Francisco Silent Film Festival Dostupné online
  2. British Film Institute Dostupné online
  3. Indiana University Cinema Dostupné online

Externí odkazy