Přeskočit na obsah

Kwan Um

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Otevření Zenového centra v Praze

Kwan Um je mezinárodní zenová škola vycházející z tradice korejského zenového buddhismu. V roce 1983 ji založil zenový mistr Seung Sahn a dnes k ní patří více než sto centrům a skupinám po celém světě. Formy zenové praxe jsou přizpůsobeny možnostem a potřebám západních laických praktikujících.

Název školy pochází z korejštiny a znamená „vnímej zvuk světa“. Vyjadřuje směr zenové praxe: učit se naslouchat a rozumět tomuto světu, v každém okamžiku pozorně vnímat jeho potřeby a správně na ně reagovat. Název je odvozen od korejského jména bódhisattvy soucitu Kwan Seum Bosal ("Ten, kdo vnímá pláč tohoto světa") (čín. Kuan Yin, jap. Kannon).

Posláním školy je zpřístupňovat zenovou praxi všem lidem, kteří o ni mají zájem, bez rozdílu vyznání, národnosti, věku či vzdělání. Poskytnout jim prostředí, podporu a pomoc v hledání jejich pravého já. Některá zenová centra jsou rezidenční, tj. nabízejí také možnost soužití v otevřené komunitě lidí, které spojuje společná meditační praxe, a tím i možnost učit se vnímat potřeby druhých, překonávat vlastní hranice a navzájem si pomáhat. Ve škole Kwan Um spolu mohou žít a praktikovat muži i ženy, mniši i laici.

Zakladatel školy Kwan Um zenový mistr Seung Sahn ("Dae Son Sa Nim" - Velký zenový mistr) předal dharmu a inka (pověření k samostatnému vyučování zenu) již několika zenovým mistrům (Seon Sa Nim, zkráceně SSN) a mistrům dharmy (Ji Do Pop Sa Nim, zkráceně JDPSN). V 60. letech odešel do Spojených států a stal se prvním korejským zenovým mistrem, který kdy žil a učil na Západě. S pomocí nevelkého počtu studentů založil Zenové centrum v Providence, které se později stalo ústředím více než stovky dalších center v Severní a Jižní Americe, Evropě, Asii a Africe. Zenový mistr Seung Sahn je autorem knih "Zenový kompas", "Celý svět je jedna květina – 365 kong-anů pro každodenní život", "Odklepávání popela na Buddhu", "Pouze nevím", "Deset bran" a "Kost prostoru". Dae Son Sa Nim navštívil Českou republiku v roce 1991, zemřel v Koreji 30.11.2004.

V Česku probíhá každý měsíc víkendové meditační ústraní, jehož se mnohdy účastní některý zenový mistr nebo mistr dharmy. V Praze, Brně, Olomouci a Liberci se pořádají pravidelná meditační setkání. Konají se i měsíční (letní) a tříměsíční (zimní) ústraní zvaná Kjolče.

Praxe v zenové škole Kwan Um

Praxe v Zenové škole Kwan Um využívá základní meditační techniky, tzv. formy. Mezi ně patří například praxe poklon, praxe zpěvů, meditace v sedě, kong-anové rozhovory, praxe manter nebo pracovní praxe.

Meditace poklon

„Klaníme se, abychom spatřili svou pravou přirozenost a pomohli ostatním.“

Poklony zpravidla předcházejí ranní meditaci zpěvů a sezení, lze je však provádět i kdykoli jindy během dne. Intenzivně propojují tělo a mysl, což může dobře posloužit k odetnutí zbytečného přemýšlení, ale také líné, žádostivé či hněvivé mysli. Neklaníme se Buddhovi, nýbrž buddhovské přirozenosti v nás (někdy též nazývané „naše pravé já“), kterou Buddha na oltáři reprezentuje.


Meditace zpěvů

„Vnímat svůj vlastní hlas znamená vnímat své pravé „já“ neboli svou skutečnou podstatu. Potom ty a zvuk nejste odděleni, což znamená, že ty a celý vesmír nejste odděleni. Vnímat svou skutečnou podstatu tedy znamená vnímat univerzální podstatu.“

Při zpěvech se posiluje energetické centrum. Společný zpěv podporuje schopnost vyjadřovat se a naslouchat druhým.


Meditace v sedě
Sedíme na meditačním polštářku a podložce, obvykle se zkříženýma nohama nebo v částečném či plném lotosu, oči jsou otevřené. Jako pomůcku k udržení mysli „tady a teď“ používáme např. prosté vnímání nádechu a výdechu, velkou otázku („Co jsem?“) nebo mantru (např. Kwan Seum Bosal) – vhodnou techniku je nejlepší prodiskutovat se zenovým učitelem.

Toto vše se pak přenáší do běžného života, který je možné si uvědomit z odstupu a nadhledu.

Zenové centrum Vrážné

Je jediným residenčním zenovým centrem v České republice a funguje od roku 2012. Zenové centrum je stále ve výstavbě, ale pro zájemce nabízí možnost residenčního tréninku, každodenní meditační praxi, úvody do zenu a možnost setkávat se s členy zenové školy Kwan Um z celého světa.

V ZC Vrážné žije, pracuje a učí také jediný autorizovaný český učitel Zenu, Jiří Hazlbauer JDPSN.

Skupiny a členství

Zenová mistryně Bon Shim, vedoucí učitelka pro Česko
  • Brno
  • Děčín
  • Hodonín
  • Liberec
  • Litoměřice
  • Olomouc
  • Praha
  • Svitavy
  • Tábor
  • Vrážné (Zenové centrum, hlavní chrám školy pro ČR)
  • Zlín

Literatura

  • Zenový mistr Seung Sahn: Zenový kompas, DharmaGaia (Maitreia 2018)
  • Zenový mistr Seung Sahn: Odklepávání popela na Buddhu (Volvox Globator 2020)
  • Zenový mistr Seung Sahn: Deset Bran - Kong-anové učení Zenového mistra Seung Sahna (Dharmagaia 2001)
  • Zenový mistr Seung Sahn: Pouze nevím (Ogme 1991)
  • Zenový mistr Wu Bong: Zen - Žít v tomto okamžiku (Volvox Globator 2014)
  • Celý svět je jedna květina - 365 kong-anů pro každodenní život (Kwan Um 1992)
  • Zdeněk Vojtíšek: Encyklopedie náboženských směrů v České republice (Portál 2004)

Externí odkazy