Přeskočit na obsah

Kromaňonci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lebka kromaňonce v pařížském Musée de l'Homme
pazourková škrabka, sbírka Louise Larteta

Kromaňonec nebo kromaňonský člověk nebo cromagnonský člověk je vědecky nepřesné označení pro mladopaleolitického Homo sapiens sapiens. O kromaňoncích mluvíme cca od 35 000 BP (nejstarší nálezy) do cca 10 000 BP. V druhé polovině 20. století (kdy i neandertálce považovali za poddruh Homo sapiens) někteří badatelé kromaňonce vědecky označovali jako člověk předvěký, čili latinsky Homo sapiens (sapiens) fossilis, Neoanthropus fosssilis či Homo sapiens diluvialis.

Charakteristika

Kromaňonští lidé sbírali plody, kořínky a lovili divokou zvěř. Žili v prostých jeskyních a přístřešcích. Přibližně před 10 000 lety se mentálně vyvinuli natolik, že se způsobem myšlení a bohatšími výrazovými prostředky začali podobat modernímu člověku. Vytvářeli již první umělecká díla včetně jeskynních maleb ve Francii, Španělsku a na Sahaře. Zhotovovali šperky, figurky, oděvy, přístřešky, nástroje a lovecké zbraně.

Kromaňonci měli robustní stavbu těla a byli silní. Tělo bylo celkově těžké a pevné se silnou muskulaturou. Čelo bylo docela rovné (na rozdíl od ubíhajícího u Neandertálce) a jen s nepatrnými nadočnicovými oblouky. Obličej byl krátký a široký. Brada byla nápadná. Objem mozku byl kolem 1 600 cm3, tedy větší než průměrný objem mozku současného moderního člověka.[1] V roce 2018 byla poprvé rekonstruována podoba tváře první objevené kostry „kromaňonce“ z roku 1868.[2]

Původ názvu

Označení Kromaňonec pochází od názvu jeskyně Abri de Cro-Magnon ve Francii (abri je francouzsky označení pro kamenné přístřeší, cro je okcitánsky „díra“ nebo „dutina“,[3] a Magnon je jméno majitele pozemku[4]) u osady Les Eyzies v komuně Les Eyzies-de-Tayac-Sireuil v jihozápadní Francii, kde byla nalezena první lebka Kromaňonce v roce 1868.[5] Kromaňonec je nejstarší známý anatomicky moderní člověk (Homo sapiens sapiens) v Evropě. Kromaňonci byli spojeni s velmi známými jeskynními malbami v Lascaux a s aurignacienskou kulturou, jejíž pozůstatky jsou známé z jižní Francie a Německa. Po dalších nálezech v archeologických lokalitách v západní Evropě i jinde a po vylepšení radioaktivního datování na počátku 21. století, byly tyto nálezy přidány do taxonomické klasifikace hominoidů.

Reference

  1. Cro-Magnon (anthropology) – Britannica Online Encyclopedia [online]. Britannica.com, 2006-06-29 [cit. 2017-01-29]. Dostupné online. 
  2. Osel.cz: Vědci rekonstruovali tvář kromaňonce, plnou bradavic
  3. Cros [online]. [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
  4. The Cro-Magnon Shelter [online]. [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
  5. Prehisto-France (francouzsky)

Externí odkazy