3D skener

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

3D skener je zařízení, které analyzuje objekt nebo prostředí reálného světa, aby shromažďoval údaje o jeho tvaru a případně o jeho vzhledu (například barvě). Shromážděné údaje pak mohou být použity k sestavení digitálních trojrozměrných modelů.

Mnoho různých technologií může být použito pro vytváření těchto 3D snímacích zařízení; každá technologie přichází s vlastními omezeními, výhodami a náklady. Mnoho omezení v druhu objektů, které lze digitalizovat, jsou stále přítomné, například optická technologie, se může setkat s mnoha problémy s lesklými, zrcadlovými nebo průhlednými objekty. Pro konstrukci digitálních 3D modelů může být například použito 3D skenování počítačem s počítačovou tomografií a 3D skenery se strukturovaným světlem, a to bez destrukčního testování.

Shromážděné 3D data jsou užitečné pro širokou škálu aplikací. Tato zařízení jsou široce využívána zábavním průmyslem při výrobě filmů a videoher včetně virtuální reality. Jiné běžné aplikace této technologie zahrnují průmyslový design, ortézu a protetiku, reverzní inženýrství a návrhy prototypů, kontrolu kvality nebo kontrolu a digitalizaci kulturních artefaktů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 3D scanner na anglické Wikipedii.