Židovský hřbitov (Odolena Voda)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Židovský hřbitov v Odolena Vodě
Pohled z vnitřku alejí k východu ze hřbitova
Pohled z vnitřku alejí k východu ze hřbitova
Lokalita
Stát Česká republika
Kraj Středočeský
Okres Praha-východ
Obec Odolena Voda
Zeměpisné souřadnice
Odkazy
Kód památky 20441/2-2117 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Náhrobky ve starší části hřbitova
Starší část hřbitova s náhrobky z 19. století

Židovský hřbitov v Odolena Vodě se nachází asi 1 km jihovýchodně od obce Postřižín na okraji zalesněného vršku v katastru obce Odolena Voda. Poblíž jeho severní strany vede dálnice D8. Přístupová cesta vede ze silnice mezi továrnou Aero Odolena Voda a Postřižínem, je však pro bujnou vegetaci hůře přístupná. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Hřbitov byl založen nejpozději na počátku 19. století (údajně roku 1812) a roku 1896 byl rozšířen. Na ploše 1701 m2 se zachovalo kolem 200 náhrobků, nejstarší z roku 1831, nejmladší 1935. Cca uprostřed (na konci kaštanové aleje, která vede od vstupní brány) se patrně nacházela vozovna nebo márnice, ze které jsou dnes patrné jen zbytky obvodového zdiva. Kolem roku 1997 byla rekonstruována většina obvodní zdi a do vstupu osazena nová kovaná brána. Spolu s ní se dočkala rekonstrukce i studna v severozápadním rohu areálu. Postupně následovalo vztyčení velké části původně několik desítek let povalených náhrobků převážně z 19. století. V novější části hřbitova většina náhrobků chybí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-09-16]. Identifikátor záznamu 131271 : Židovský hřbitov. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ROZKOŠNÁ, Blanka; JAKUBEC, Pavel. Židovské památky Čech. Šlapanice: Vydavatelství ERA, 2004. 480 s. ISBN 80-86517-64-0. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]