Žerzej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Žerzej je všeobecné označení pro lehké až středně těžké pleteniny. Výrobky mají měkký omak, dobře splývají, jsou nemačkavé, mírně roztažné a elastické. Povrch je hladký nebo lehce členitý.[1]

Podle některých definicí se jedná výhradně o zátažné pleteniny s tzv. žerzejovou úpravou (valchování za účelem snížení elasticity, aby zboží bylo vhodnější pro svrchní ošacení). Název se však používá také pro osnovní pleteniny, které se podobají tkaninám z vlněných nebo viskózových přízí. Ve starší české odborné literatuře se žerzej popisuje jako krepová pletenina nebo tkanina,[2] zatímco v anglických pramenech se najdou zcela odlišné verze úpravy této textilie (zvláštní barvivo, impregnace olejem atd.).

Obvykle se rozeznává jednoduchý a dvojitý žerzej, pro které se v češtině používá (dosud jen) anglické označení single a double jersey. Někteří odborníci definují žerzej jako výrobek z okrouhlých pletacích strojů, na kterých se vyrábí single jersey s jednou sadou jehel (s jedním válcem) a double jersey se dvěma systémy jehel (např. dvouválec nebo válec a talíř).[3] Název pochází od ostrova Jersey, kde rybáři nosili vesty s hladkým povrchem pletené z hrubé vlny.

Single jersey na svrchní ošacení

Single jersey[editovat | editovat zdroj]

je obchodní označení pro zátažné pleteniny v jednolícní vazbě. Úplety jsou v porovnání s double jersey méně roztažné, používají se na spodní a ložní prádlo, a lehké svrchní ošacení.

Double jersey[editovat | editovat zdroj]

Schéma zátažné vazby milano-rib

je souhrnný pojem pro dvouvrstvé zátažné pleteny, jejichž základem je oboulícní nebo interloková vazba.

Vzniká spletením jednolícních řádků, zčásti s podloženými nebo chytovými kličkami. Pletací stroj musí být vybaven dvěma jehelními lůžky.

Například vazba milano-rib (nákres vpravo) se tvoří ve třech řádcích. V prvním řádku pletou spolu jehly obou lůžek dohromady, ve druhém řádku pracuje jen přední lůžko a ve třetím jsou v činnosti jen jehly zadního lůžka. Na obou stranách zboží je vidět lehké žebrování (vzniklé ve 2. a 3. řádku pleteniny).

Jiné žerzejové pleteniny, pokud nejsou žakárově vzorované, mají málo členitý povrch, dobře splývají a nestáčí se.

Vyrábí se zpravidla na okrouhlých strojích s ojehlením jemnějším než E 10 (nejméně 4 jehly na cm).

Ke známým druhům patří např. bourret, overknit, milano a barevné žakárové vzory. Používají se nejčastěji na svrchní ošacení a spodní prádlo.

První stroj, na kterém se dal uplést double Jersey vyrobila bývalá britská firma Berridge začátkem 50. let 20. století. [3]

Tkaný žerzej[editovat | editovat zdroj]

(zvaný také crépe-jersey) se vyrábí většinou z gréžového hedvábí s vysokým zákrutem v panamové vazbě, útek se zatkává střídavě: 2 niti s pravým zákrutem a 2 niti doleva točené. Je to tkanina s měkkým omakem, podobná crépe-romain, používá se na šaty a bundy.

V posledních letech nabízí textilní obchod v různých jazycích pleteniny (trička, legíny, spodní prádlo) pod označením tkaný žerzej (woven jersey, gewebter Jersey).[4] Komentář textilních nebo jazykových odborníků k tomuto jevu nebyl zatím (do roku 2019) zveřejněn.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Denninger/Giese: Textil- und Modelexikon, Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2006, ISBN 3-87150-848-9, str. 342
  2. Talavášek: Tkalcovská příručka, SNTL Praha 1980, str 150
  3. a b Spencer: Knitting Technology, Woodhead Publishing 2001, ISBN 1-85573-333-1, str. 145-160
  4. MAAP Prime Woven Jersey [online]. Starcycles, 2019 [cit. 2019-05-15]. Dostupné online. (německy) [nedostupný zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Wünsch: Lexikon Wirkerei und Strickerei, Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2008, ISBN 978-3-87150-909-4
  • T.Meyer zur Capellen: Lexikon der Gewebe, Deutscher Fachverlag, Frankfurt/Main 2001, ISBN 3-87150-725-3

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]