Přeskočit na obsah

Švihadlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o sportovní potřebě. O hudební skupině pojednává článek Švihadlo (hudební skupina).
Švihadlo

Švihadlo je druh sportovní potřeby, důležitého tělocvičného náčiní a také dětské hračky, které se využívá pro pohybové aktivity založené na skákání.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Švihadlo se skládá nejčastěji ze tří částí - libovolně dlouhého lana, které je na obou stranách zakončeno držadly z různého materiálu (dřevo, plast, kov).

Použití[editovat | editovat zdroj]

Švihadlo se krouživými pohyby uvádí do pohybu ve vertikálním směru a uživatel má za úkol přeskakovat rotující lano bez toho, aby šlápl na točící se lano. Existuje celá varianta možností, jak přes švihadlo skákat, od škály rychlostí, přes dva možné směry či po různé gymnastické prvky.

Švihadlo se využívá v celé řadě bojových sportů (převážně v boxu) pro zahřátí organismu a protažení svalů během tréninku a současně ke zvýšení rychlosti nohou. Další využití nachází švihadlo v moderní gymnastice. Existují varianty švihadla pro jednoho člověka, ale i pro více lidí, kdy dvě osoby drží konce švihadla a točí s nimi a další člověk nebo lidi skáčou přes rotující lano.

Je využitelné i v dětských hrách, např. Školka se švihadlem či Švihadlová princezna.[1]

V dnešní době existují i soutěže ve skákání přes švihadlo, soutěžící musí umět různé techniky přeskoků a umět je správně sestavit do svého přednesu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZAPLETAL, Miloš. Velká encyklopedie her – Hry ve městě a na vsi. Praha: Olympia, 1988. Kapitola Hry se švihadlem, s. 267. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]