Španělská šlechta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Koruna španělského krále
Koruna knížete z Asturie
Koruna španělských infantů

V roce 2011 bylo ve Španělském království přibližně 2874 šlechtických titulů, týkajících se 2205 osob. Z nich okolo 400 tvoří nositelé titulu španělský grand (Grande de España), zastoupených Radou stálého výboru španělského grandstva / Consejo de la Diputación Permanente de la Grandeza Španělska). Jen deset nejvýznamnějších vévodských rodů (Alba, Alburquerque, Fernán Núñez, Infantado, Borbón, Medinaceli, Medina Sidonia, Osuna, PeñarandaVillahermosa) obsahuje 199 titulů (36 vévodství).

Právní stav[editovat | editovat zdroj]

V dnešním Španělsku vlastnictví šlechtického titulu neskýtá žádné výsady. Jde o čistě projev čestného a symbolického charakteru, spojený s oslovením Excelentísimos Señores u těch titulů, kterým náleží predikát španělských grandů a Ilustrísimos Señores pro ostatní. Posledním privilegiem, zrušeným v roce 1984, bylo právo grandů vlastnit diplomatický pas. Toto privilegium bylo zrušeno Královským výnosem 1023./1984. Jiným titulům mimo Grandezu taková výsada nikdy nenáležela.

Šlechtické tituly byly právně zrušeny v době Druhé Španělské republiky výnosem č. 25 Ústava Druhé španělské republiky z roku 1931, a byly znovu zavedeny v roce 1947 prohlášením Zákon o následnictví v řízení státu, jímž se generál Francisco Franco prohlásil za regenta Španělska, s právem uznávat a udělovat šlechtické tituly.

V současnosti šlechtické tituly upravuje výnos v článku 62, oddíl f, španělské ústavy z roku 1978, který stanovuje pravomoc krále udělovat vyznamenání a pocty v rámci zákona.

Právoplatné manželky/manželé osob jimž náleží šlechtická vyznemenání, jako například ovdovělí manželé, požívají stejnných práv a poct jako jejich zesnulý manžel/ka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Títulos reales y nobiliarios de España na španělské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]