Škubánky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Škubánky s mákem

Škubánky, v západních Čechách též kucmoch nebo kucmouch je české jídlo z brambor. Někdy se škubánkům říká trpalky. Oloupané brambory se uvaří, zbytek vody se slije, trocha se nechá u dna a zasypou se hrubou moukou která se obráceným koncem vařečky "zašťouchá, nebo-li udělá se několik "šťouchů" do brambor. Poté se to pod pokličkou nechá na slabém ohni asi 20 minut propařit. Hotová hmota se vařečkou prohněte a lžící se vykrajují bochánky, které se škubnutím ruky v zápěstí pokládají na talíř a tak vzniknou známé škubánky. Podávají se sypané mákem s cukrem a polité převařeným máslem, za dávných časů, případně v jiných krajích také prachandou či pracharandou, což jsou sušené hrušky,v hmoždíři na prach utlučené, nebo posypané strouhaným sýrem a maštěné sádlem. Též se dají vytvarovat do placičky a po obou stranách na sucho opéct, takto se označují jako spěšinky nebo škubánkové opečenky. Podávají se se sýrem nebo jako příloha k salátům.

Toto jídlo bylo donedávna velmi populární a pro sladkou chuť oblíbené hlavně mezi dětmi. Zřejmě proto vznikl v České televizi známý večerníček Káťa a Škubánek. Škubánky bývaly běžnou součástí jídelníčků ve školkách i v závodních kuchyních. Před cca 100 lety běžně patřily škubánky do znalostní výbavy každé dobré české hospodyně.

Zůstala nám po nich v češtině vtipná říkanka : Ráno po svatbě mladá nevěsta, tedˇuž čerstvá hospodyně, rozloučí se s matkou na zápraží rodného stavení a odjíždí, sedíc nahoře na vrchovatě naloženém žebřiňáku s výbavou do nového domova. Když kočí trhne opratěmi a vůz se s rachotem pohne, mladá hospodyně ještě volá na matku : " Kolik šťouchů do kucmochu ? " "Pět, spánembohem jeď !" Z dáli se pak ještě do rachotu kol ozývá hlásek : "A povidla se taky solí ?"