Řetězový parník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řetězový parník s tažným nákladem poblíž Drážďan (1882)

Řetězový parník je typ parní lodi používané v druhé polovině 19. a první polovině 20. století na mnoha evropských řekách k vlečení nákladu proti proudu. Celé zařízení fungovalo tak, že v řece byl položen těžký ocelový řetěz, který byl parníkem provlečen, a ten po něm za pomoci na palubě umístěného parního stroje „šplhal“. Řetězové parníky nabízely ve své době veliký výkon a dokázaly za sebou táhnout celou řadu nákladních člunů.[1]

První plavba řetězových parníků byla zřízena v roce 1825 ve Francii na řece Seině mezi Paříží a Rouen. V Českých zemích fungovaly řetězové parníky na dolním Labi, kde usnadňovaly transport lodí a zboží z Německa.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GALLAŠ, Edvard. Upravení řek v Čechách a jeho význam v ohledu národohospodářském. Praha: Tiskem J.S. Skrejšovského, 1871. S. 36. 
  2. Stručná historie řetězové paroplavby v datech | Oblastní muzeum v Děčíně. www.muzeumdecin.cz [online]. [cit. 2020-06-12]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GALLAŠ, Edvard. Upravení řek v Čechách a jeho význam v ohledu národohospodářském. Praha: Tiskem J.S. Skrejšovského, 1871. 39 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]