Ďábel a slečna Chantal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ďábel a slečna Chantal
Ο διαβολος και η δεσποινίδα Πριμ.jpg
Autor Paulo Coelho
Původní název O Demónio e a Senhorita Prym
Překladatel Marie Havlíková a Pavla Lidmilová
Obálku navrhl Pavel Růt
Země Brazílie
Jazyk Portugalština
Žánr psychologický román
Vydavatel nakladatelství Editora Rocco
Datum vydání 2000
Česky vydáno 2000
Typ média vázané
Počet stran 140
ISBN 80-7203-346-8
Předchozí a následující díl
U řeky Piedra jsem usedla a plakala Poutník
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ďábel a slečna Chantal (portugalsky O Demónio e a Senhorita Prym) je román brazilského spisovatele Paula Coelha vydaný poprvé roku 2000, v Česku vydalo nakladatelství Argo, společně přeložily: Marie Havlíková a Pavla Lidmilová.

Román je závěrečným dílem trilogie nazvané "A dne sedmého..." Všechny tři knihy nám ukazují, že veliké změny se dějí během krátké doby.
Druhý díl trilogie se jmenuje Veronika se rozhodla zemřít a první díl U řeky Piedra jsem usedla a plakala.

Děj románu[editovat | editovat zdroj]

Děj nás zavede do malé vesničky Viscos. Vesnice má tři ulice, hospodu, kostel a hřbitov.
V posledních letech se i zde projevil odliv mladých lidí do větších měst za prací a obyvatelé ubývají a stárnou. Zbyla tu jen jedna dívka. Chantal.

Je krásná a muži jí nabíhají, ale ona až do teď čekala na toho pravého, který jí odvede z rodné vísky do velkoměsta a změní jí život. Zatím si s ní přijíždějící turisté jen zašpásují a nenabízí více.

Jednoho dne do vesnice přichází cizinec. První ho zahlédne stará Berta a poznává že s ním přichází Ďábel.
Cizinec se na procházce v lese seznámí s Chantal a nabídne jí zlatou cihlu za to když ve vesnici poví, že jim cizinec dá deset zlatých cihel, když se někdo z vesnice dopustí vraždy. Chantal si je vědoma pokušení v podobě cihel a nejdříve se zdráhá vesnici tomuto pokušení vystavovat. Nakonec však podlehne a udělá oč jí cizinec prosil.

Vesničané se dohodnou koho obětují a dokonce se shodnou jak to udělat. Všichni odnesou svoje zbraně do kostela a farář jim je nabije. Do poloviny pušek dá ostré náboje a do poloviny slepé. A až Bertu zastřelí, stejně je už stará a nemá zde nikoho, tak nebude jasné čí kulka to byla a všichni si mohou myslet že ta jejich to nebyla a že jsou nevinní.

Zdálo se že nikdo z vesnice nemá námitky. A tak večer uspali Bertu práškem na spaní a přivázali jí zády k sobě k obětnímu kamenu. To víte do očí se jí dívat nechtěli.

Na poslední chvíli přece jen v Chantal zvítězil Anděl nad Ďáblem a ona před střelbou promluvila a odradila všechny střelce od vraždy. Za tuto odvahu a nejen za ní si cizincovi řekla o svou cihlu a ještě o těch dalších deset co mělo patřit vesnici. A odešla do města začít nový život.

Závěrečné vysvětlení: Proč chtěl cizinec aby byla spáchána vražda? Před dvěma lety měl prosperující firmu na výrobu zbraní, dvě dcery a manželku. Poté co mu ženu a dcery zavraždili teroristé JEHO zbraněmi, tak se chtěl dozvědět co udělal špatně a proč ho bůh trestá nebo zda to byl neodvratitelný osud, protože lidé jsou zlí a hamižní.

Vždyť on udělal všechno správně. Jeho zbraně měly sloužit jen jako prostředek k udržení pořádku, sám na to dohlížel, pravidelně chodil do kostela, dodržoval všechna přikázání, vyžadoval jen to, na co měl právo. Tak kde se stala chyba?