Český horský pes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Český horský pes
Cesky horsky pes.JPG

Český horský pes

Základní informace
země původu Československo Československo
Tělesná charakteristika
hmotnost ♂32 - 40 kg
♀28 - 36 kg
výška † ♂62 - 70 cm
♀58 - 66 cm
barva bílá s hnědými nebo černými skvrnami
Klasifikace a standard
skupina FCI skupina 2 - dogovití
sekce FCI sekce 2 - horský pes
FCI [č. 981 standard]
† výška uváděna v kohoutku

Český horský pes je psí plemeno pocházející z Československa, které se začalo šlechtit v 70. letech minulého století. Za základ tohoto plemene byli použiti slovenští čuvači a kříženci několika plemen přivezených z Kanady, kteří byli chováni pro maximální výkon ve spřežení a další plemena.[1]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Pes a fena CHP

V kohoutku měří 62 až 70 cm, fenka 58 až 66 cm. Váží asi 32 až 40 kg a fenka 28 až 36 kg.

Má černý nos a středně velké, oválné, hnědé oči, které mu dodávají mírný a příjemný výraz. Má silné pysky, pod kterými se ukrývají velké zuby s pravidelným nůžkovým nebo klešťovým skusem. Velké, trojúhelníkové a převislé uši jsou posazené vysoko a daleko od sebe. Krk je středně dlouhý, silný, svalnatý a bez laloku.

Tvar těla je mírně obdélníkový. Hrudník dosahuje k loktům a je dlouhý a oválný. Břicho je mírně vtažené. Bohatě chlupatý ocas má přesně v linii zad. Když je pes v klidu, směřuje ocas dolů. Když se pes rozveselí nebo vzruší, nosí ho nad hřbetem a vypadá jak srp. Hřbet je rovný a pevný. Pohybuje se na rovných, dlouhých a silných nohách s velkými oválnými tlapami.

ČHP má asi 10 cm dlouhou, hustou, rovnou, tvrdší, strakatou srst bílé barvy s hnědými nebo černými skvrnami.Srst je na hlavě a na předních stranách nohou kratší, na zimu zarůstá bohatou podsadou. Hlava je zbarvená celá nebo má bílou lysinu. Skvrny na těle jsou rozmístěny nepravidelně.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Všestranný sportovní a pracovní pes, určený do hor. Je příjemný, přátelský, sebevědomý a živý. Není agresivní. Poměrně snadno se vycvičí. Má rád jak děti, tak ostatní zvířata a psy. Je vhodný pro využití jako záchranář, pastevec, hlídač, aj.

ČHP se dožívá kolem 11 - 12 let.

Základní péče[editovat | editovat zdroj]

Nevyžaduje žádnou zvláštní péči, je ale náročný na výchovu a pohyb.[1] Je to živý a energický pes a tak si potřebuje někde vybít svou energii a živost. Proto je vhodnější spíše někam k domu se zahradou, kde bude mít velký výběh. Ze všeho nejraději má práci a dlouhé procházky v přírodě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b hafici.cz - český horský pes