Slovenský čuvač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Slovenský čuvač
Cuvac 2.jpg

Slovenský čuvač

Základní informace
země původu Slovensko Slovensko
Tělesná charakteristika
hmotnost psi: 36 - 44 kg
feny: 31 - 37 kg
výška † psi: 67 - 70 cm
feny: 59 - 65 cm
barva bílá
Klasifikace a standard
skupina FCI Skupina I. - plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Slovenský čuvač je velké psí plemeno vyšlechtěné pro hlídání majetku a stád ovcí. Původně se jednalo o československé plemeno, ale dnes je to čistě slovenské plemeno psa.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Tělo slovenského čuvače je mírně delší než vyšší. Silný a rovný hřbet se směrem k bedrům poněkud svažuje. Silná čtvercová záď mírně ubíhá dolů. Nízko nasazený rovný ocas je nošen svěšený. Dosahuje k hlezenním kloubům. Hruď sahá až k loketnímu kloubu a její šířka se rovná zhruba čtvrtině kohoutkové výšky. Žebra jsou dobře zaoblená a probíhají daleko dozadu. Břicho a slabiny jsou mírně vtaženy. Dlouhé lopatky jsou šikmo položené. Slovenský čuvač má rovné končetiny umístěné kolmo k trupu a dobře zaúhlené. Přední tlapky jsou kompaktní, okrouhlé, dobře uzavřené, zadní tlapky jsou o trochu delší. Suchý krk je stejně dlouhý jako hlava.

Široká a podlouhlá lebka je mírně klenutá, temeno hlavy je však ploché. Při pohledu z boku jsou přímka temena a přímka hřbetu nosu rovnoběžné. Stop je dobře patrný. Nadočnicové oblouky jsou vyznačeny, čelní rýha je mělká. široká a těžká tlama se mírně zužuje ke špičce nosu a je o málo kratší než lebka. Pysky těsně přiléhají. Uši jsou nasazeny vysoko. Jsou sklopené a těsně přiléhají k hlavě. Špičky uší jsou zaoblené. Oči oválného tvaru s dobře přiléhajícími víčky jsou v hlavě umístěny rovně. Čuvač má nůžkový skus.

Srst je hustá a bohatá, na zádech nesmí tvořit pěšinku. Krycí srst, tvořena chlupy dlouhými 5–15 cm, zcela zakrývá kratší, hustou a jemnou podsadu. Psi mají kolem krku límec. Má čistě bílou srst. Nažloutlý odstín u nasazení uší je přípustný, ne však žádoucí. Oči jsou hnědé. Nosní houba, okraje pysků a očí, stejně jako polštářky tlapek jsou černé [1].

Cuvac 1.jpg

Možná záměna[editovat | editovat zdroj]

Slovenského čuvače lze lehko zaměnit za maďarského kuvasze, ten je ale mohutnější a má delší srst, povahově je soběstačnější a méně závislý na rodině. Podobně vypadá i maremmansko-abruzzský pastevecký pes, ten je ale lehčí a nižší. Také má růžová místa v okolí očí.

Slovenský čuvač - Goro povodie hrona.jpg

Krevní linie[editovat | editovat zdroj]

Slovenský čuvač se dělí na čtyři krevní linie (dříve i na pět) — Azúr/Kazo, Simba, Ibro a Umek [2]. Všechno to jsou jména zakládajících psů, kteří se od sebe lišili. Dříve existovala i linie Nero, ta již ale vymřela. Azúr/Kazo je krevní linie, jejíž hlavním úkolem bylo zlepšení výšky čuvačů a pevný konstituční typ, také hnědé až tmavohnědé oko [3]. Simba je málo rozšířená krevní linie, která měla hlavně zlepšit vlastnosti čuvačů [4]. Ibro je krevní linie, jejíž předci byli maďarští kuvaszové. Vyznačuje se jemnější konstitucí a hnědýma až tmavohnědýma očima, také mírnější povahou [5]. Umek je nejméně početná krevní linie a rodokmen těchto psů by se dal vysledovat až k prvnímu slovenskému čuvačovi vůbec, Jerrymu. Představitelé této linie se vyznačují pevným konstitučním typem, dobrou výškou a tmavým okem [6].

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Tito psi mají vyrovnanou povahu. Hned tak se nenechají vyvést z míry, zpravidla jsou velmi sebevědomí [7]. I když venku dokáží být značně aktivní, doma jsou klidní. Chrání a střeží své teritorium, ale také „své“ lidi a dům. Vynikají věrností svému pánovi a jeho rodině, zároveň jsou však samostatní. I když společnost lidí velmi oceňují, jsou schopni se značnou část dne zabavit sami. Jejich hustá srst je chrání proti nepříznivým vlivům počasí.

Společenská charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Plemeno zpravidla velmi dobře vychází s dětmi. Soužití s kočkami a drobným domácím zvířectvem nebývá problémem. Vůči lidem, které nezná, je ve střehu, po seznámení je však akceptuje. Psi se mohou chovat vůči jiným psům poněkud dominantně.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Srst je celkem příjemná na údržbu. Žijí-li psi v domě, ztrácejí sice chlupy, ale chlupy se téměř nezapichují. Jednou týdně je nutné srst důkladně vykartáčovat. V době línání ztratí psi velmi mnoho chlupů. V tu dobu se srst musí kartáčovat denně.

Výchova[editovat | editovat zdroj]

Slovenský čuvač je velmi přizpůsobivý. Nejlépe je mu venku, kde hlídá dům a dvůr [8]. Je nutné se mu dostatečně věnovat, aby se nestal příliš samostatným. Věnuje-li se hodně času a pozornosti jeho výchově, podaří se vychovat psa, který rád poslouchá a rád plní povely. Musí však poznat, že jsou užitečné. Výchova má probíhat harmonicky a důsledně.

Na psa své velikosti je slovenský čuvač značně pohyblivý. Má-li k dispozici velký pozemek, pak si pes z velké části obstará pohyb sám. Pokud ne, vyžaduje delší procházky. S dobře vychovaným slovenským čuvačem lze chodit na procházky i bez vodítka. Toto plemeno nenadchnou hry s míčkem ani podobné aktivity [9].

Využití[editovat | editovat zdroj]

Slovenský čuvač se v zemi svého původu využívá především jako ovčácký pes. Mimo Slovensko se chová jen málo. Stále více se uplatňuje jako hlídací a společenský pes.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Odstavec "Vzhled" je výtahem z oficiálního platného standardu plemene slovenský čuvač dle FCI
  2. http://www.slovenskycuvac.cz/chov-2/krevni-linie-v-chovu/ [online]. .  
  3. http://www.slovenskycuvac.cz/chov-2/krevni-linie-v-chovu/azur-kazo/ [online]. .  
  4. http://www.slovenskycuvac.cz/chov-2/krevni-linie-v-chovu/simba/ [online]. .  
  5. http://www.slovenskycuvac.cz/chov-2/krevni-linie-v-chovu/ibro/ [online]. .  
  6. http://www.slovenskycuvac.cz/chov-2/krevni-linie-v-chovu/umek/ [online]. .  
  7. http://slovensky-cuvac.hafici.cz/ [online]. .  
  8. http://www.slovensky-cuvac.cz/vychova-a-vycvik-od-stenete [online]. .  
  9. http://www.slovensky-cuvac.cz/vychova-a-vycvik-od-stenete [online]. .  

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Slovenský čuvač ve Wikimedia Commons