Česká atlantická komise

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Česká atlantická komise
Základní údaje
Právní forma spolek
Sídlo Praha
Adresa sídla Praha, Česko
Identifikátory
Oficiální web www.cakomise.cz
IČO 49368761
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Česká atlantická komise, z.s. (ČAKO). (anglicky Czech Atlantic Commission – CZACO) je nevládní nezisková organizace (NNO) s aktivitou v oblasti domácí i zahraniční politiky a bezpečnosti. Je registrovaným členem Atlantic Treaty Association (ATA) v Bruselu.

ČAKO se deklaruje jako reprezentant občanů vyznávajících společné hodnoty euroatlantického civilizačního okruhu a jejím posláním je hájit a šířit tyto hodnoty a také poskytovat platformu pro vyjadřování potřeb a názorů občanů sdílejících tyto kulturní hodnoty a přispívat aktivně k formování veřejného mínění. Členy sdružení se mohou stát občané ČR i občané spojeneckých zemí Aliance, kteří sdílejí společné hodnoty naší euroatlantické kultury a tradice. ČAKO se dělí do tří sekcí: Sekce bezpečnostní a vojenská, Sekce osvěty a zpravodajství a Sekce pro diplomatickou spolupráci.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Česká atlantická komise vznikla v roce 1991 jako občanské sdružení reprezentující po sametovém převratu zejména občanský zájem české veřejnosti o nejen vojenskou bezpečnost státu, ale i touhu po pevném zakotvení naší znovu nabyté svobody v euroatlantických hodnotách západní kultury, jako garance naší tisícileté evropské kulturní tradice. Jejím spoluzakladatelem a prvním předsedou se stal prof JUDr. Jiří Štěpanovský, CSc. (1925 – 2017). Při svém založení dostala, po holandském vzoru, název Česká atlantická komise. V dalších letech byl jedním z předsedů komise také významný český politik a pozdější ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg. Ten je také čestným předsedou České atlantické komise.

Právní forma občanského sdružení byla v r. 2014 po změně občanského zákona transformována na zapsaný spolek – z.s. Význam České atlantické komise se plně projevil hlavně v letech před a při vstupu České republiky do Severoatlantické aliance (viz k tomu Profil na stránkách Ministerstva zahraničí). Po vstupu do NATO roku 1999 je její hlavní úloha ve standardních výchovně vzdělávacích aktivitách jako registrovaného člena ATA - Asociace atlantické smlouvy, která je vlastně civilní „občanskou sestrou NATO“ pro styk s veřejností členských zemí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]