Čching-tao

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Čching-tao[1] je subprovinční město v Čínské lidové republice. Leží v jihovýchodní části provincie Šan-tung na pobřeží Žlutého moře. V současné době to je jedno z nejdůležitějších čínských přístavních a tzv. nezávislých měst, jež se velmi rychle hospodářsky rozvíjí díky nově vznikajícímu průmyslu a obchodu. Na ploše 10 654 km² zde žije více než 7 milionů obyvatel.

Dějiny

Až do roku 1891, kdy se císařský dvůr dynastie Čching rozhodl, že zde umístí důležitou vojenskou základnu, byl Čching-tao jen malou rybářskou vesnicí. V roce 1897 se toto město stalo německou koncesí. Němci z něho brzy vytvořili strategicky důležitý přístav a vybudovali v něm mnoho výstavných ulic a boulevardů. V roce 1914 byl Čhing-tao okupován Japonskem. Zpět čínské vládě se vrátilo roku 1922, ale během druhé světové války bylo znovu okupováno. Po ní zde krátkou dobu sídlila část americké pacifické flotily. 2. června 1949 do města ale vstoupila Čínská lidová armáda a Komunistická strana Číny jej od té doby kontroluje.

Od roku 1984, kdy čínská vláda rozhodla otevřít svou ekonomiku zahraničnímu obchodu a investicím, se Čhing-tao proměnilo v moderní přístavní město.

Panoramatická fotografie města, foceno z Malé rybí hory

Reference

  1. zvuk výslovnost, čínsky pinyin Qīngdǎo, znaky tradiční 青島; česky Zelený ostrov

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Galerie Čching-tao na Wikimedia Commons