Čang Ce-tuan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čang Ce-tuan
Jiná jménaČang Čeng-tao
Narození1085
Tung-wu, Šan-tung
Úmrtí1145
Zeměříše Sung
Znám jakomalíř-krajinář
Významná dílaSvátek čching-ming na řece
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Detaily obrazu Svátek čching-ming na řece, přepracování z 18. století

Čang Ce-tuan (čínsky pchin-jinem Zhāng Zéduān, znaky zjednodušené 张择端, tradiční 張擇端; asi 10851145)[1] byl čínský malíř žijící v říši Sung během přechodu od Severní k Jižní Sung. Patřil k prvním malířům krajin ve stylu šan-šuej (doslova „hory a řeky“).

Jména[editovat | editovat zdroj]

Čang Ce-tuan používal zdvořilostní jméno Čeng-tao (čínsky pchin-jinem Zhèngdào, znaky 正道, doslova „Správná cesta“).

Život[editovat | editovat zdroj]

Čang byl rodák z Tung-wu (současný Ču-čcheng v provincii Šan-tung). O jeho životě se dochovalo velmi málo informací. V mládí studoval malbu, stal se dvorským malířem v Kchaj-fengu, hlavním městě říše Sung a členem císařské akademie Chan-lin. [2] V důsledku pádu sungské vlády v severní Číně jeho obrazy často vyjadřovaly kritiku sociálních podmínek panujících v zemi.

Jeho nejvýznamnějším dílem je Svátek čching-ming na řece, 25,5 cm vysoký a 525 cm široký svitkový obraz na hedvábí ukazující slavnost svátku čching-ming v miliónovém Kchaj-fengu. Malba detailně a komplexně zobrazuje život metropole ve 12. století. Podle jiného výkladu svitek zachycuje panorama idealizovaného města, ve kterém všichni členové společnosti žijí v harmonii. [2] Proslavila se po celé Číně, ještě o dvě století později jeden z císařů říše Jüan napsal poemu opěvující obraz.[3] V 18. století vzniklo populární přepracování díla.


Panoramatický obraz Svátek čching-ming na řece, Čang Ce-tuan, 12. století
Panoramatický obraz Svátek čching-ming na řece, Čang Ce-tuan, 12. století

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zhang Zeduan [online]. China Online Museum [cit. 2012-10-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b HOSACK JANESOVÁ, Karen, aj. Slavné obrazy. Překlad Mgr. Tomáš Nedvěd. 1. vyd. Praha: Euromedia Group. a.s., 2019. 256 s. ISBN 978-80-7617-785-7. S. 10–13. 
  3. NEEDHAM, Joseph. Science and Civilization in China: Volume 4, Physics and Physical Technology, Part 3, Civil Engineering and Nautics. Taipei: Caves Books, 1986. S. 463. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]