Čachtické Karpaty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čachtické Karpaty
Pohled na Čachtické Karpaty
Pohled na Čachtické Karpaty


Nadřazená jednotka Malé Karpaty

Světadíl Evropa
Stát Slovensko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čachtické Karpaty jsou jedním ze čtyř podcelků Malých Karpat, jsou jeho nejsevernější a nejužší částí.

Na západě hraničí s Myjavskou pahorkatinou, na severu s Povážským podolím, s částí Trenčianská kotlina a na východě s Podunajskou pahorkatinou. Na jihu navazuje na Brezovské Karpaty, od kterých ji odděluje Podkylavský potok a Holeška.

Čachtické Karpaty se dále člení na dvě části – Plešivec na jihu a severněji situované Nedze. Nejvyšším bodem území je vrch Salaška 588 m n. m. v části Nedze, zatímco v části Plešivec je to Velký Plešivec o nadmořské výšce 483,8 m.

Západní část je vytvořena vápenci a dolomity středního až vrchního triasu, zatímco jižní a východní část zejména jílovci, písky a pískovci. Od Podunajské pahorkatiny je pohoří oddělené výraznou zlomovou linií.

V centrální části Čachtických Karpat se nachází Čachtický kras a tuto oblast prořezává říčka Jablonka, vytvářející velkým obloukem kaňonovitou dolinu.

Nacházejí se zde čtyři chráněná území: Čachtická jeskyně, Čachtický hradný vrch, Málová a Plešivec. V oblasti města Nové Mesto nad Váhom se vyskytují dubové lesy s příměsí habru.

Po okrajích pohoří se nachází několik vápencových lomů: při obcích Čachtice, Nové Mesto nad Váhom, Bzince pod Javorinou, Hrachovište.

Uvnitř geomorfologického podcelku leží jediná obec, Višňové, v centrální části pod Čachtickým hradem. V jižní části se nachází několik kopanic obcí Podolie, Krajné a Prašník.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Čachtické Karpaty na slovenské Wikipedii.