Čachtická jeskyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní památka
Čachtická jaskyňa
Základní informace
Vyhlášení 1973, 2005
Rozloha x ha
Poloha
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Okres Nové Mesto nad Váhom
Souřadnice
Čachtická jeskyně
Čachtická jeskyně
Další informace
Kód 19
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čachtická jeskyně byla objevená v roce 1956 poblíž Čachtic. Nachází se na dobře vyvinuté krasové plošině s vyvýšeninami Draplákem a Skalkou, zdvihající se ke hřbetu Čachtických Karpat. Je charakterizovaná dobře vyvinutými škrapy, krasovými závrty a dalšími povrchovými krasovými jevy. Tektonická predispozice podmínila vznik podzemních krasových forem, jeskyní a propastí, z nichž je Čachtická jeskyně nejvýznamnější a nejdelší jeskyní v Chráněné krajinné oblasti Malé Karpaty.

Vchod do jeskyně se nachází v závrtu severně od kóty Draplák v nadmořské výšce 335 m. V současnosti dosahuje délka jeskynních chodeb 4058 m s vertikálním rozpětím 110 m.

Jeskynní prostory jsou převážně menších rozměrů s ojedinělými dómy a síněmi. Vznikly hlavně korozívní činností prosakující vody podél zlomů a puklin. Na některých místech se zachovaly stopy po činnosti proudící vody, v jiných částech podzemních prostorů se vytvářela sintrová výplň ve formě nátoků, stalaktitů a stalagmitů různých tvarů a velikostí.

Chráněné území[editovat | editovat zdroj]

Čachtická jaskyňa je národní přírodní památka ve správě příspěvkové organizace Správa slovenských jeskyní. Nachází se v okrese Nové Mesto nad Váhom v Trenčínském kraji. Území bylo vyhlášeno či novelizováno v letech 1973, 2005 na rozloze x ha. Rozloha ochranného pásma byla stanovena na 379,3190 ha.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]