Český svaz ochránců přírody Vlašim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z ČSOP Vlašim)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Český svaz ochránců přírody Vlašim
Vznik 1. září 1991
Právní forma Pobočný spolek
Sídlo Pláteníkova 264, Vlašim, 258 01, Česko
Souřadnice
Oficiální web www.csopvlasim.cz
IČO 18595677 (OR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Logo vlašimského ekocentra
Podblanické ekocentrum

Český svaz ochránců přírody Vlašim (ČSOP Vlašim) je občanské sdružení založené ve Vlašimi 25. září 1990 a navazuje na činnost Spolku pro okrašlování a ochranu domoviny, který byl ve Vlašimi ustaven 23. dubna 1899. Posláním ČSOP Vlašim je ochrana přírodního a kulturního dědictví především na Podblanicku a péče o něj.

ČSOP Vlašim zřizuje Záchranou stanici pro živočichy, která je začleněna do Národní sítě stanic

Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim[editovat | editovat zdroj]

V centru města Vlašimi je zřízeno Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim, které je sídlem a zároveň centrem aktivit Českého svazu ochránců přírody Vlašim.

Záchranná stanice pro živočichy[editovat | editovat zdroj]

Dokrmování mláďat poštolek obecných

Záchranná stanice pro živočichy byla založena roku 1994 Českým svazem ochránců přírody Vlašim. Je členem národní sítě stanic pro handicapované živočichy. Posláním Stanice je péče o zraněné a jinak postižené volně žijící živočichy a jejich návrat do volné přírody. Mezi další činnosti patří záchranné transfery, environmentální vzdělávání, výchova a osvěta.

Podblanická galerie[editovat | editovat zdroj]

Podblanickou galerii provozuje ZO ČSOP Vlašim ve Vlašimské bráně, kterou v letech 2005 a 2006 rekonstruoval, a tím ji zpřístupnil veřejnosti. Podblanická galerie byla otevřena v květnu 2006. Od té doby je zde stálá výstava profesionálních i neprofesionálních výtvarníků z Podblanicka. Mimo stálé výstavy galerie pořádá také samostatné výstavy. Součástí galerie je ateliér podblanického malíře Stanislava Příhody, do kterého mohou návštěvníci také nahlédnout.

Vydavatelská činnost[editovat | editovat zdroj]

ČSOP Vlašim ve spolupráci s Muzeem Podblanicka a Správou Chráněné krajinné oblasti Blaník vydává vlastivědný čtvrtletník Benešovska, Vlašimska, Voticka, Českého Meránu a Dolního Posázaví s názvem Pod Blaníkem. Časopis uveřejňuje příspěvky o přírodě, krajině, životním prostředí, technických památkách, kultuře, historii i současném dění na Podblanicku vymezeném přibližně hranicemi okresu Benešov. Každý rok vychází samostatná monotematická příloha.

ČSOP Vlašim dále vydává regionální publikace v edicích Pod Blaníkem, Přírodou Podblanicka a Kraj Blanických rytířů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]