Údolí tyrannosaura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údolí tyrannosaura
Autor Douglas Preston
Původní název Tyrannosaur Canyon
Překladatel Zdeněk Hofmann
Země USA
Jazyk anglický
Námět dinosauři, paleontologie
Žánry Románový příběh
Vydavatel Nakladatelství BB Art
Datum vydání 2005
Česky vydáno 2006
Typ média vázané
Počet stran 391
ISBN 80-7341-870-3
Předchozí a následující díl
The Codex Blasphemy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Údolí tyrannosaura (orig. Tyrannosaur Canyon, tedy "Tyranosauří kaňon") je román amerického spisovatele Douglase Prestona z roku 2005 (česky vyšel v roce 2006 v nakl. BB Art).

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hrdinou příběhu je bohatý veterinář Tom Broadbent a jeho žena Sally. Spolu s mnichem a bývalým šifrantem CIA jménem Wyman Ford utíkají před pronásledovateli z řad nájemného vraha i tajné vládní agentury, snažící se zmocnit zápisníku, obsahujícího ohromující tajemství. Tím je dosud největší a nejdokonaleji zachovaná fosilie dravého dinosaura druhu Tyrannosaurus rex, pohřbená v sedimentech fiktivního opuštěného místa zvaného Údolí tyrannosaura (odtud název knihy). Dalšími postavami jsou najatý zločinec Jimmson A. Madox, který unese a chce zabít Broadbentovu manželku (aby se dostal k zápisníku, který dal Tomovi umírající prospektor Stem Weathers), zkorumpovaný paleontolog Iain Corvus (který osvobodí z vězení a najme Maddoxe) a tajný vládní agent J. G. Masago, který se v rámci utajené operace snaží zlikvidovat všechny zainteresované postavy. Přehled charakterů z příběhu doplňuje také svérázný policejní inspektor Willer a jeho pobočník Hernandez a zejména pak nedoceněná vědkyně Melodie Crookshanková, která ve své laboratoři učiní převratný objev. Ve zkamenělině tyranosaura (kterou jí dodá Dr. Corvus) objevuje pradávné virové částice, které kdysi mohly dinosaury vyhubit - ty měly přiletět před 65 miliony let spolu s meteoritem Chicxulub a jsou tedy mimozemského původu (to však samozřejmě neodpovídá skutečnosti, jde pouze o autorovu licenci). Na konci knihy dokonce autor vysloví ústy mnicha Forda domněnku, že někdo mohl záměrně "infikovaný" meteorit zamířit k Zemi, a to za účelem vyhubení dinosaurů a umožnění vzniku člověka. Vzhledem k tomu, že částice jsou ještě virulentní, je vybudována laboratoř přímo v místě objevu zkameněliny a její ředitelkou se slavnostně stává Crookshanková, která tak zároveň odčinila svou podceňovanou dlouholetou práci v podzemní laboratoři...

Děj akčně laděného příběhu se odehrává zejména v odlehlých náhorních planinách Nového Mexika (jihozápad USA), většina míst popisovaných v příběhu přitom skutečně existuje (řeka Chama, silnice č. 84, útesy Mesa Viejo, náhorní planiny Věčných, kostel dominikánů nedaleko Santa Fe ("Kristův klášter v poušti") apod.). Naopak samotné Údolí tyrannosaura je pouhý výmysl autora, některé lokace pak do Nového Mexika obrazně "přenesl" odjinud (např. z Texasu), což v doslovu přiznává a řádně uvádí.

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Kniha je poměrně čtivá a dobře napsaná, nejvíce kritiky však sklízí za poměrně málo uvěřitelnou zápletku a poněkud očekávatelný konec (z hlediska přežití kladných postav příběhu). Některé postavy (např. Wyman Ford či Tom Broadbent) se znovu objevují i v dalších Prestonových románech.

Odkazy v češtině[editovat | editovat zdroj]