Přeskočit na obsah

Ápádána

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ápádána
Apadana of Persepolis
Apadana of Persepolis
Základní informace
SlohAchaemenid architecture
Poloha
AdresaÍránÍrán Írán
Souřadnice
Ápádána
Ápádána
Ápádána, Írán
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ápádána byl rozlehlý palác, který nechal postavit perský velkokrál Dareios I. pro udělování audiencí a přijímání delegací. Jeho pozůstatky se nacházejí v oblasti bývalého perského hlavního města Persepolis na území dnešního Íránu asi 70 kilometrů severovýchodně od města Šíráz v provincii Fárs.

Slovo Ápádána (ve staroperštině 𐎠𐎱𐎭𐎠𐎴) označovalo hypostylový sál či přijímací místnost s rovnou střechou, která byla podepřena kamennými sloupy.[1]

Výstavba paláce započala v roce 518 před n. l. za vlády perského velkokrále z rodu Achaimenovců Dareia I., ovšem dokončena byla až v době, kdy se vlády ujal Dareiův syn a následník trůnu Xerxés I.[2]

Ve 4. století před n. l. při svém vpádu do Persie vydrancovala a vypálila město Persepolis vojska Alexandra Velikého, avšak Ápádána byla jedním z mála objektů, které nebyly zničeny plameny a jehož ruiny se dochovaly.[3] Materiál z pobořené stavby byl později použit pro výstavbu obydlí v blíkém okolí. Když byly ruiny paláce ve 20. století objeveny, tak už stálo pouze 13 z původních 72 pilířů. V 70. letech byl jeden ze zachovalých, avšak ležících pilířů opětovně vztyčen.

V roce 1931 při archeologických výzkumech starověké Persepole odkryl ruiny paláce německý archeolog Ernst Herzfeld.[4]

Architektura

[editovat | editovat zdroj]

Ápádána stojí v těsné blízkosti menšího obytného paláce nazývaného Tačara; oba paláce stojí zády k sobě.[5] S podlahovou plochou 1000 m² byla největší stavbou na terasách v Persepoli. Střechu paláce podpíralo 72 sloupů, každý z nich měl výšku 24 metrů.

Vstup do paláce tvořila dvě monumentální schodiště; jedno na severní a druhé na východní straně. Zdobena byla reliéfy s vyobrazením zástupců všech 23 národů, které byly podřízeny králi Dareiovi I. v rámci Perské říše. Zobrazení těchto postav je velmi podrobné a dává velmi přesný obraz o způsobu života a oblékání jednotlivých národností v 5. století před n. l.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Apadana na anglické Wikipedii.

  1. APADĀNA – Encyclopaedia Iranica. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  2. JR, T. Leslie Shear. Trophies of Victory: Public Building in Periklean Athens. [s.l.]: Princeton University Press Dostupné online. ISBN 9781400881130. (anglicky) 
  3. Persepolis: srdce Achaimenovské Persie. Novinky.cz [online]. [cit. 2018-11-12]. Dostupné online. 
  4. https://www.metmuseum.org/toah/hd/herz_2/hd_herz_2.htm [online]. [cit. 2018-12-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. MOUSAVI, Ali. Persepolis: Discovery and Afterlife of a World Wonder. [s.l.]: Walter de Gruyter Dostupné online. ISBN 9781614510338. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]