Ápádána

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ápádána
Persepolis001.jpg
Základní informace
SlohAchaemenid architecture
Poloha
Souřadnice
Ápádána
Ápádána
Ápádána, Írán
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ápádána byl rozlehlý palác, který nechal postavit perský velkokrál Dareios I. pro udělování audiencí a přijímání delegací. Jeho pozůstatky se nacházejí v oblasti bývalého perského hlavního města Persepolis na území dnešního Íránu asi 70 kilometrů severovýchodně od města Širáz v provincii Fárs.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Slovo Ápádána (ve staroperštině 𐎠𐎱𐎭𐎠𐎴) označovalo hypostylový sál či přijímací místnost s rovnou střechou, která byla podepřena kamennými sloupy.[1]

Výstavba paláce započala v roce 518 před n. l. za vlády perského velkokrále z rodu Achaimenovců Dareia I., ovšem dokončena byla až v době, kdy se vlády ujal Dareiův syn a následník trůnu Xerxés I.[2]

Ve 4. století před n. l. při svém vpádu do Persie vydrancovala a vypálila město Persepolis vojska Alexandra Velikého, avšak Ápádána byla jedním z mála objektů, které nebyly zničeny plameny a jehož ruiny se dochovaly.[3] Materiál z pobořené stavby byl později použit pro výstavbu obydlí v blíkém okolí. Když byly ruiny paláce ve 20. století objeveny, tak už stálo pouze 13 z původních 72 pilířů. V 70. letech byl jeden ze zachovalých, avšak ležících pilířů opětovně vztyčen.

V roce 1931 při archeologických výzkumech starověké Persepole odkryl ruiny paláce německý archeolog Ernst Herzfeld.[4]

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Ápádána stojí v těsné blízkosti menšího obytného paláce nazývaného Tačara; oba paláce stojí zády k sobě.[5] S podlahovou plochou 1000 m² byla největší stavbou na terasách v Persepoli. Střechu paláce podpíralo 72 sloupů, každý z nich měl výšku 24 metrů.

Vstup do paláce tvořila dvě monumentální schodiště; jedno na severní a druhé na východní straně. Zdobena byla reliéfy s vyobrazením zástupců všech 23 národů, které byly podřízeny králi Dareiovi I. v rámci Perské říše. Zobrazení těchto postav je velmi podrobné a dává velmi přesný obraz o způsobu života a oblékání jednotlivých národností v 5. století před n. l.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Apadana na anglické Wikipedii.

  1. APADĀNA – Encyclopaedia Iranica. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  2. JR, T. Leslie Shear. Trophies of Victory: Public Building in Periklean Athens. [s.l.]: Princeton University Press Dostupné online. ISBN 9781400881130. (anglicky) 
  3. Persepolis: srdce Achaimenovské Persie. Novinky.cz [online]. [cit. 2018-11-12]. Dostupné online. 
  4. https://www.metmuseum.org/toah/hd/herz_2/hd_herz_2.htm [online]. [cit. 2018-12-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. MOUSAVI, Ali. Persepolis: Discovery and Afterlife of a World Wonder. [s.l.]: Walter de Gruyter Dostupné online. ISBN 9781614510338. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]