Přeskočit na obsah

Višvaguru Mahéšvaránanda: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Revert - všechny neecyklopedické poznámky v textu zpět
Verze 8252868 uživatele Fext (diskuse) zrušena
značka: Možný vandalismus
Řádek 1: Řádek 1:
'''Mahámandaléšvar Paramhans svámí Mahéšvaránanda''', narozený jako '''Mangilal Garg''', známý též jako Svámídží či Swamiji (* [[15. srpen|15. srpna]] [[1945]], Rupawas, [[Radžastán]], [[Indie]]), je [[Jóga|jogínský]] [[guru]] a autor a zakladatel systému "Jóga v denním životě" (''Yoga In Daily Life'').
'''Mahámandaléšvar Paramhans svámí Mahéšvaránanda''', narozený jako '''Mangilal Garg''', známý též jako Svámídží či Swamiji (* [[15. srpen|15. srpna]] [[1945]], Rupawas, [[Radžastán]], [[Indie]]), je kontroverzní (obviňovaný ženami z různých zemí ze sexuálního zneužití, vedl několik soudních sporů o majetek zemřelých žáků s jejich příbuznými, nechal se adoptovat bohatou vdovou před její smrtí.....-pro editora Davida-co je na tom nepodloženého?)[[Jóga|jogínský]] [[guru]] a autor a zakladatel systému "Jóga v denním životě" (''Yoga In Daily Life'').


Pochází z indického státu [[Radžastán]]. Je žákem paramhanse svámího Mádhavánandy. Do Evropy přišel v roce [[1972]], seznámil se s mentalitou západního člověka a jeho duchovnímu hledání otevřel cestu [[Jóga|jógy]]. Propojil starodávnou jógovou tradici se svými bohatými zkušenostmi a výsledky bádání moderní vědy. Vytvořil tak integrální systém cvičení nazvaný Jóga v denním životě, který se z Evropy rozšířil do všech částí světa.
Pochází z indického státu [[Radžastán]]. Je žákem paramhanse svámího Mádhavánandy. Do Evropy přišel v roce [[1972]], seznámil se s mentalitou západního člověka a jeho duchovnímu hledání otevřel cestu (jako mnoho jiných tzv.guruů před ním, od kterých výrazně kopíruje- MM jogi, Muktánand, Satyanand, atd.) [[Jóga|jógy]]. Propojil starodávnou jógovou tradici se svými bohatými zkušenostmi a výsledky bádání moderní vědy. Vytvořil tak integrální systém (velmi podobný systému svého utajeného skutečného učitele S. Satjánandy, ostatně první žáci uvádějí v časopise jdž, že první kontakt byl na ašram Satyanandy-viz článek ve zpravodaji z roku cca 1998-9) cvičení nazvaný Jóga v denním životě, který se z Evropy rozšířil do všech částí světa.


V roce [[2001]] mu byl v přítomnosti Jeho Svatosti Jagadguru Shankaracharya Šrí svámí Narendranandaji Sarasvatího udělen shromážděním Vidvat Samaj (profesoři a studenti Sanskrit University Benares) nejvyšší duchovní titul [[Višvaguru]], a to při příležitosti hinduistické pouti [[Kumbhaméla]] v Prayagraj ([[Iláhábád]]).
V roce [[2001]] mu byl v přítomnosti Jeho Svatosti Jagadguru Shankaracharya Šrí svámí Narendranandaji Sarasvatího udělen shromážděním Vidvat Samaj (profesoři a studenti Sanskrit University Benares) nejvyšší duchovní titul (nejvyšší s ohledem k čemu?
) [[Višvaguru]], a to při příležitosti hinduistické pouti [[Kumbhaméla]] v Prayagraj ([[Iláhábád]]).


== Dětství a mládí ==
== Dětství a mládí ==
Jeho rodiči byli [[pandita]] Krishna Ramji Garg a Phul Garg. Jeho otec byl uznávaným astrologem. Inspirován svými rodiči začal se učit meditovat už ve věku 3 let. Vyrůstal se dvěma bratry a třemi sestrami a brzy začal trávit většinu svého času v modlitbách a rozjímání. Jeho otec zemřel, když mu bylo dvanáct, a jeho matka ho poslal ke svému strýci Swami Mádhavánandadžímu k dalšímu vzdělávání. S tímto svým mistrem, nazývaným též Holy Guruji, se setkal ve věku 13 let. Mladý Mangilal projevil malý zájem o školu, ale stále prosil svého strýce, aby z něj učinil [[sannjásí]]ho (ten žije velmi odříkavým způsobem života, putuje a rozdává duchovní poznání).
Jeho rodiči byli [[pandita]] Krishna Ramji Garg a Phul Garg. Jeho otec byl uznávaným astrologem (tvrdí kdo?). Inspirován svými rodiči začal se učit meditovat už ve věku 3 let (tvrdí kdo? vyznívá to spíše jako velmi naivistická trapná propaganda). Vyrůstal se dvěma bratry a třemi sestrami a brzy začal trávit většinu svého času v modlitbách a rozjímání (to už je jako z pohádky příběhy Maxipsa Fíka). Jeho otec zemřel, když mu bylo dvanáct, a jeho matka ho poslal ke svému strýci Swami Mádhavánandadžímu k dalšímu vzdělávání. S tímto svým mistrem, nazývaným též Holy Guruji, se setkal ve věku 13 let. Mladý Mangilal projevil malý zájem o školu, ale stále prosil svého strýce, aby z něj učinil [[sannjásí]]ho (ten žije velmi odříkavým způsobem života, putuje a rozdává duchovní poznání-a žije z práce svých vyznavačů)).


== Hlavní body učení ==
== Hlavní body učení ==
* tělesné, duševní, sociální a duchovní zdraví,
* tělesné, duševní, sociální a duchovní zdraví, (obviněný ze sexuálního zneužívání žaček.......
* úcta k životu,
* úcta k životu, jeho popřením jako života strastného a neosvíceného?
* tolerance ke všem náboženstvím, kulturám a národům,
* tolerance ke všem náboženstvím, kulturám a národům, (projevuje se kritikou západního systému a glorifikací toho jeho rodného.....
* světový mír, (myšleny setkání jeho žáků s ním-což se poté nazve Mírová konference)
* světový mír,
* ochrana lidských práv a hodnot (propagací patriarchálního a ženy znevýhodňujícího systému, kde žena je sluhou muže a pokud muž zemře, stává se zcela bezcennou a na obtíž, propagací systému, který dělí lidi podle "urozenosti".........)
* ochrana lidských práv a hodnot,
* ochrana životního prostředí.
* ochrana životního prostředí-tím, že létá po světě a jeho žáci za ním?.


== Svámídžího předchůdci ([[guru]]) ==
== Svámídžího předchůdci ([[guru]]) ==
Svámídžího předchůdci, na jejichž odkaz on sám navazuje, byli Param Mahásiddha Avatár šrí Alakhpurídží (považovaný jogíny za jednoho z největších siddhů a ršiů), Paramajogéšvar Svajambhú šrí Dévpurídží (uctívaný jako vtělení boha [[Šiva|Šivy]]), Bhagaván šrí Díp Nárájan Maháprabhudží (žijící v letech [[1828]] do roku [[1963]] v indickém státě [[Rádžastán]]) a Paramhans šrí svámí Mádhavánandadží (pobýval v [[Džajpur]]u a [[Nipal]]u v indickém [[Rádžastán]]u).<ref>http://www.joga.cz/svamidzi/linie-mistru/</ref>
Svámídžího předchůdci, na jejichž odkaz on sám navazuje, byli Param Mahásiddha Avatár šrí Alakhpurídží (považovaný jogíny za jednoho z největších siddhů a ršiů-opravdu? A kteří jogíni kromě Mahešvaranandy a jeho strýčka to jsou?)), Paramajogéšvar Svajambhú šrí Dévpurídží (uctívaný jako vtělení boha [[Šiva|Šivy]]-Kým a kde? ), Bhagaván šrí Díp Nárájan Maháprabhudží (žijící v letech [[1828]] do roku [[1963]] v indickém státě [[Rádžastán]]) a Paramhans šrí svámí Mádhavánandadží (pobýval v [[Džajpur]]u a [[Nipal]]u v indickém [[Rádžastán]]u).<ref>http://www.joga.cz/svamidzi/linie-mistru/</ref>


== Reference ==
== Reference ==
Řádek 25: Řádek 26:
* [http://www.yogaindailylife.org/ Jóga v denním životě]
* [http://www.yogaindailylife.org/ Jóga v denním životě]
* [http://www.joga.cz/ Jóga v denním životě – české stránky]
* [http://www.joga.cz/ Jóga v denním životě – české stránky]
http://jogavdennimzivote.blogspot.com/
* [http://csvv.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=753:eticka-a-environmentalni-rizika-konvenni-stravy&catid=95:aktuality-ospe&Itemid=100017 Svámídží odpovídá na dotazy České společnosti pro výživu a vegetariánství]
* [http://csvv.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=753:eticka-a-environmentalni-rizika-konvenni-stravy&catid=95:aktuality-ospe&Itemid=100017 Svámídží odpovídá na dotazy České společnosti pro výživu a vegetariánství]
* [http://joga.cz/svamidzi/linie-mistru/ Předchůdci – linie mistrů]
* [http://joga.cz/svamidzi/linie-mistru/ Předchůdci – linie mistrů]

Verze z 12. 3. 2012, 18:41

Mahámandaléšvar Paramhans svámí Mahéšvaránanda, narozený jako Mangilal Garg, známý též jako Svámídží či Swamiji (* 15. srpna 1945, Rupawas, Radžastán, Indie), je kontroverzní (obviňovaný ženami z různých zemí ze sexuálního zneužití, vedl několik soudních sporů o majetek zemřelých žáků s jejich příbuznými, nechal se adoptovat bohatou vdovou před její smrtí.....-pro editora Davida-co je na tom nepodloženého?)jogínský guru a autor a zakladatel systému "Jóga v denním životě" (Yoga In Daily Life).

Pochází z indického státu Radžastán. Je žákem paramhanse svámího Mádhavánandy. Do Evropy přišel v roce 1972, seznámil se s mentalitou západního člověka a jeho duchovnímu hledání otevřel cestu (jako mnoho jiných tzv.guruů před ním, od kterých výrazně kopíruje- MM jogi, Muktánand, Satyanand, atd.) jógy. Propojil starodávnou jógovou tradici se svými bohatými zkušenostmi a výsledky bádání moderní vědy. Vytvořil tak integrální systém (velmi podobný systému svého utajeného skutečného učitele S. Satjánandy, ostatně první žáci uvádějí v časopise jdž, že první kontakt byl na ašram Satyanandy-viz článek ve zpravodaji z roku cca 1998-9) cvičení nazvaný Jóga v denním životě, který se z Evropy rozšířil do všech částí světa.

V roce 2001 mu byl v přítomnosti Jeho Svatosti Jagadguru Shankaracharya Šrí svámí Narendranandaji Sarasvatího udělen shromážděním Vidvat Samaj (profesoři a studenti Sanskrit University Benares) nejvyšší duchovní titul (nejvyšší s ohledem k čemu? ) Višvaguru, a to při příležitosti hinduistické pouti Kumbhaméla v Prayagraj (Iláhábád).

Dětství a mládí

Jeho rodiči byli pandita Krishna Ramji Garg a Phul Garg. Jeho otec byl uznávaným astrologem (tvrdí kdo?). Inspirován svými rodiči začal se učit meditovat už ve věku 3 let (tvrdí kdo? vyznívá to spíše jako velmi naivistická trapná propaganda). Vyrůstal se dvěma bratry a třemi sestrami a brzy začal trávit většinu svého času v modlitbách a rozjímání (to už je jako z pohádky příběhy Maxipsa Fíka). Jeho otec zemřel, když mu bylo dvanáct, a jeho matka ho poslal ke svému strýci Swami Mádhavánandadžímu k dalšímu vzdělávání. S tímto svým mistrem, nazývaným též Holy Guruji, se setkal ve věku 13 let. Mladý Mangilal projevil malý zájem o školu, ale stále prosil svého strýce, aby z něj učinil sannjásího (ten žije velmi odříkavým způsobem života, putuje a rozdává duchovní poznání-a žije z práce svých vyznavačů)).

Hlavní body učení

  • tělesné, duševní, sociální a duchovní zdraví, (obviněný ze sexuálního zneužívání žaček.......
  • úcta k životu, jeho popřením jako života strastného a neosvíceného?
  • tolerance ke všem náboženstvím, kulturám a národům, (projevuje se kritikou západního systému a glorifikací toho jeho rodného.....
  • světový mír, (myšleny setkání jeho žáků s ním-což se poté nazve Mírová konference)
  • ochrana lidských práv a hodnot (propagací patriarchálního a ženy znevýhodňujícího systému, kde žena je sluhou muže a pokud muž zemře, stává se zcela bezcennou a na obtíž, propagací systému, který dělí lidi podle "urozenosti".........)
  • ochrana životního prostředí-tím, že létá po světě a jeho žáci za ním?.

Svámídžího předchůdci (guru)

Svámídžího předchůdci, na jejichž odkaz on sám navazuje, byli Param Mahásiddha Avatár šrí Alakhpurídží (považovaný jogíny za jednoho z největších siddhů a ršiů-opravdu? A kteří jogíni kromě Mahešvaranandy a jeho strýčka to jsou?)), Paramajogéšvar Svajambhú šrí Dévpurídží (uctívaný jako vtělení boha Šivy-Kým a kde? ), Bhagaván šrí Díp Nárájan Maháprabhudží (žijící v letech 1828 do roku 1963 v indickém státě Rádžastán) a Paramhans šrí svámí Mádhavánandadží (pobýval v Džajpuru a Nipalu v indickém Rádžastánu).[1]

Reference

Externí odkazy

http://jogavdennimzivote.blogspot.com/