Český svaz chovatelů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: CČSH.
Český svaz chovatelů
Vznik1957
Právní formaspolek
SídloMaškova 1646/3, Praha 8, 182 53, ČR
Oficiální webwww.cschdz.eu
Datová schránkarstrfew
IČO00443204 (VR)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Český svaz chovatelů, z.s. (zkráceně ČSCH), známý také pod dřívějším názvem Český svaz chovatelů drobného zvířectva je spolek podle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, jako samosprávný a dobrovolný svazek členů. Právně navazuje na organizace se stejným nebo podobným jménem vzniklé podle předchozích právních úprav (naposledy občanské sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů). Sídlo hlavního spolku ČSCH je v Praze-Kobylisích.

Předchůdci

První větší zájmový spolek tohoto typu vznikl v Československu v roce 1930, a to v Praze. Jeho název byl "Klub pěstitelů exotického ptactva". Navázal na bohatou tradici v chovatelství, jež se u nás těšilo značné oblibě už ve druhé polovině 19. století. (Různé menší chovatelské spolky byly zakládány ve městech a na venkově, jejich členy byli mnozí ctihodní a vážení občané, mnohdy významné osobnosti.) Od roku 1946 chovatelská organizace, sdružující tehdy nejenom chovatele ptactva, vystupovala pod názvem "Jednota chovatelů drobného hospodářského zvířectva". V roce 1957 byla tato organizace řádně registrována pod názvem "Československý svaz chovatelů drobného hospodářského zvířectva". V roce 1970 se organizace přejmenovala na "Český svaz chovatelů drobného zvířectva". Další změna názvu byla učiněna v roce 1980, a to na "ČESKÝ SVAZ CHOVATELŮ" (oficiální zkratka ČSCH), název je užíván dodnes. Český svaz chovatelů je členem mezinárodních chovatelských organizací; členové ČSCH vystavují svoje zvířata na různých evropských či světových výstavách. (V listopadu roku 2018 se účastní 29. evropské výstavy drobného zvířectva, konané v Dánsku ve městě Herning.) Rok 2017 byl pro ČSCH obzvláště významný - prostory Senátu Parlamentu České republiky se v květnu staly místem konání slavnostního zasedání k 60. výročí založení jednotného chovatelského svazu.

Organizační struktura

V čele Českého svazu chovatelů je Ústřední výkonný výbor ČSCH (ÚVV ČSCH), kontrolu provádí Ústřední kontrolní komise ČSCH (ÚKK ČSCH). Hlavní spolek má sídlo v Praze-Kobylisích. Nižšími články (pobočnými spolky) Českého svazu chovatelů jsou krajské a okresní organizace, jsou zřízeny v krajích a okresech České republiky. I na této úrovni jsou v jejich čele výbory a kontrolní komise. Nejnižším článkem jsou pak jednotlivé základní organizace (ZO) zřízené ve městech a dalších obcích. Dále je organizace členěna do desítek klubů podle druhu zvířat.

Náplň činnosti

Český svaz chovatelů sdružuje chovatele králíků, drůbeže, holubů, zpěvných (harckých) kanárů, okrasného a exotického ptactva, morčat a jiných drobných hlodavců, koček a kožešinových zvířat. Tento zájmový spolek samozřejmě chovatele nejen sdružuje, ale také rozvíjí jejich znalosti, vydává pro ně odborné časopisy, pořádá výstavy a soutěže, proškoluje posuzovatele zvířat a podílí se na výchově mladé chovatelské generace. V letech 1998 a 2004 pořádal Český svaz chovatelů, mimo jiné, Evropskou výstavu drobného zvířectva (další bude pořádat v roce 2024) a v letech 2000 a 2014 Světovou výstavu koček. V lednu roku 2018 pořádal v Poběžovicích na Domažlicku již 82. mezinárodní mistrovskou soutěž ve zpěvu harckých kanárů, což je drobnochovatelská soutěž s nejdelší tradicí v naší zemi (rekord je zaznamenán v České knize rekordů vedené pelhřimovskou Agenturou Dobrý den, s.r.o.). Ta samá soutěž nese prvenství i v rámci evropských chovatelských klání. U harckých kanárů je velmi zajímavá i jejich historie a dřívější využití v hornictví pro indikaci důlních plynů. Český svaz chovatelů spolupracuje v této oblasti s vyhlášenými odborníky věnujícími se historii hornictví a průzkumu starých dolů, především s Milanem Korbou a Václavem Cílkem.

Související články

Externí odkazy