Záložník (fotbal)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Záložník (také nazývaný cizím slovem halv) je fotbalista hrající převážně uprostřed fotbalového hřiště a plnící útočné i obranné povinnosti. Ve fotbalovém týmu hraje podle rozestavení 3 až 6 záložníků, avšak nejčastěji zde bývají 4 či 5. Záložníci se dělí především na obranné a útočné.

Obranný záložník[editovat | editovat zdroj]

Obrannému neboli defenzivnímu záložníku (anglicky „defensive midfielder“, zkratka DM) se také někdy říká štít, plní úlohu bořiče, narušuje rozehrávku soupeře a měl by umět rychle rozehrát a vystřelit z dálky. V týmu jsou obvykle jeden až dva obranní záložníci. Mezi nejlepší české defenzivní záložníky patří například Pavel Horváth, Jaroslav Plašil či Tomáš Hübschman. Ze světových hráčů především Yaya Touré, Xabi Alonso, Mark van Bommel a Javier Mascherano.

Útočný záložník[editovat | editovat zdroj]

Útočné neboli ofenzivní záložníky (anglicky „attacking midfielder“, zkratka AM) je možno rozdělit na křídla (anglicky „winger“, zkratky LW - „left winger“, RW - „right winger“ nebo LM - „left midfielder“, RM - „right midfielder“) a střední záložníky (anglicky „central midfielder“, zkratka CM). Všichni ovšem musí zvládat tvořit hru, centrovat a střílet ze střední vzdálenosti. Ve fotbalovém týmu jsou 2-4 dle rozestavení. Mezi nejlepší české útočné záložníky v současnosti patří např. Tomáš Rosický, Václav Pilař, Petr Jiráček, Jiří Štajner. Ze zahraničí jsou nejznámější např. Cristiano Ronaldo, Kaká, Mesut Özil, Franck Ribéry, Xavi, Andrés Iniesta a další.

Nejznámější záložníci historie a současnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f Positions in Football, talkfootball.co.uk (anglicky)
  2. http://expertfootball.com/wp/soccer-positions/
  3. Positions guide: Central midfield , BBC Sport, citováno 9. 7 2014 (anglicky)

Související články[editovat | editovat zdroj]