Wikipedie:WikiProjekt Wiki Loves Monuments/Co fotit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hlavní strana 2012 2013 2014 Co fotografovat Pravidla a návody Diskuse Úkoly + Nevyužité obrázky Odkazy k doplnění

Oficiální stránky soutěže: http://www.wikilovesmonuments.czTřebíč Ústí nad Orlicí Bruntál Karlovy Vary Mělník Jablonec nad Nisou Příbram Kroměříž Plzeň-město Vsetín Děčín Cheb Rakovník Zlín Pelhřimov Svitavy Praha-západ Blansko Prachatice Liberec Havlíčkův Brod Benešov Hradec Králové Česká Lípa Rokycany Hodonín Žďár nad Sázavou Praha-východ Karviná Náchod Semily Litoměřice České Budějovice Kolín Beroun Olomouc Domažlice Jihlava Kutná Hora Sokolov Ostrava-město Jeseník Český Krumlov Mladá Boleslav Plzeň-jih Nový Jičín Jindřichův Hradec Trutnov Frýdek-Místek Šumperk Brno-město Brno-venkov Most Písek Jičín Chrudim Nymburk Tachov Teplice Plzeň-sever Kladno Pardubice Klatovy Vyškov Chomutov Opava Znojmo Louny Praha Prostějov Uherské Hradiště Strakonice Břeclav Ústí nad Labem Přerov Rychnov nad Kněžnou TáborKlikatelná mapa se seznamy kulturních památek v Česku podle okresů
Klikatelná mapa se seznamy kulturních památek v Česku podle okresů

Pro soutěž Wiki Loves Monuments v České republice je rozhodující seznam nemovitých kulturních památek ve státní databázi MonumNet (monumnet.npu.cz), spravované Národním památkovým ústavem. K vyhledání památky lze použít i jiný seznam, který obsahuje identifikační číslo památky dle MonumNetu, například seznamy správců památek či jiných orgánů památkové péče atd. V přehledu odkazů na webu Národního památkového ústavu jsou některé další seznamy (typově orientované, regionální...). Další informace jsou dostupné v Integrovaném informačním systému památkové péče. Zvláště doporučené jsou seznamy kulturních památek na Wikipedii, které obsahují ikonky usnadňující nahrání fotografií a jejich označení pro soutěž.

Seznamy památek na Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

K vyhledání památek a nahrání fotografií lze použít seznamy nemovitých kulturních památek, které z podnětu této soutěže byly systematicky vytvořeny a jsou podle databáze MonumNet průběžně udržovány na české verzi Wikipedie, případně obdobné seznamy kulturních památek v České republice na jinojazyčných verzích Wikipedie. Seznamy nemovitých kulturních památek České republiky jsou dostupné na české verzi Wikipedie v kategorii Seznamy kulturních památek v Česku. Jednotlivé položky v seznamech jsou opatřeny nahrávacími ikonkami, které předvyplněním některých údajů a automatickým vložením kódu označujícího soutěžní snímky usnadňují nahrávání fotografií do úložiště Wikimedia Commons pomocí speciálního nahrávacího formuláře. (Seznam národních kulturních památek České republiky není uzpůsoben k automatickému nahrávání soutěžních fotografií pomocí ikonky, příslušnou národní kulturní památku vyhledejte v seznamech kulturních památek podle okresů či sídel.) Tyto seznamy nejsou jen pomůckou pro soutěž, ale především integrální trvalou součástí projektu Wikipedie. Účastníci soutěže jsou zváni i ke dlouhodobé spolupráci na tvorbě a zdokonalování Wikipedie, například seznamů památek a článků o památkách.

Aplikace pro Android[editovat | editovat zdroj]

Památky lze vyhledávat a fotografie vkládat také pomocí mobilních telefonů prostřednictvím speciální aplikace pro operační systém Android. Souřadnicemi jsou však v seznamech opatřeny záznamy pouze části památek a pro památky tvořené souborem památek je vyhledávání nefunkční.

(Při pořizování fotografií však mějte na paměti, že požadované rozlišení je minimálně 1000 pixelů v obou rozměrech.)

Označení soutěžních fotografií[editovat | editovat zdroj]

Pokud nahráváte fotografie jiným způsobem než pomocí speciálního nástroje pro tuto soutěž, nezapomeňte na popisnou stránku fotografie v projektu Commons umístit šablonu {{Cultural Heritage Czech Republic|<kód památky>}} se správným identifikačním číslem památky a šablonu {{Wiki Loves Monuments 2013|cz}}. Tato označení jsou podmínkou zařazení fotky do soutěže.

Pravidla nestanoví, jak mají být označeny nebo vybírány fotografie pro zvláštní soutěžní kategorii Povodně a památky. Uživatelé pro ně zřídili kategorii Commons:Category:Povodně a památky (WLM 2013).

Co do soutěže je zařazeno[editovat | editovat zdroj]

  • Podle databáze MonumNet je k 2. září 2013 v České republice evidováno 40 328 nemovitých kulturních památek. Pro srovnání: v Polsku během ročníku 2011 bylo předmětem fotografování cca 64 tisíc památek.
  • Památkově chráněné jsou i leckteré objekty, které už fakticky zanikly nebo ztratily hodnotu, ale ochrana z nich ještě nebyla sňata. Takové objekty či místa jsou do soutěže zařazeny.
  • Databáze MonumNet eviduje (k 2. září 2013) též 3111 bývalých památek, které již nejsou chráněny, protože zanikly nebo jim byla z jiného důvodu (například kvůli ztrátě památkové hodnoty nebo změně hodnotících kritérií) odejmuta ochrana. Fotografie takových památek z doby, kdy ještě byly chráněny, mohou být do soutěže zařazeny, z důvodu zpracování je však potřebné, aby daná památka byla (s příslušnými poznámkami o ukončení ochrany) v době vyhodnocování soutěže uvedena v seznamech památek na Wikipedii. V projektech Wikipedie a Wikimedia Commons jsou fotografie dřívějšího i současného stavu bývalých památek každopádně vítány.
  • Rovněž můžete do soutěže přihlásit fotografie nově vyhlášených památek, které již jsou v databázi MonumNet, ale ještě jsme je nestačili zapracovat do seznamů na Wikipedii (viz Seznam nezařazených kulturních památek v Česku).
  • Do soutěže jsou v neomezeném počtu přijímány i fotografie těch památek, které už v článcích a seznamech na Wikipedii, v projektu Wikimedia Commons nebo v rámci téhož či předchozích ročníků soutěže WLM nějaké fotografie mají. O oceněních rozhoduje, které snímky zaujmou porotu. Oceněno sice může být pouze několik nejlepších fotografií, pro projekty nadace Wikimedia jsou však přínosem i tisíce neoceněných fotografií, kterými budou jejich uživatelé a čtenáři obohaceni.

Povodně a památky[editovat | editovat zdroj]

V roce 2013 budou navíc ve zvláštní kategorii vyhodnocovány ty fotografie výše specifikovaných památek, které spadají do tématu Povodně a památky. Pravidla nestanoví, jak mají být tyto fotografie označeny nebo vybírány, ani neurčují, ke které z povodní a jakým způsobem se mají fotografie vztahovat. Uživatelé pro ně zřídili kategorii Commons:Category:Povodně a památky (WLM 2013).

Pro inspiraci:

Co do soutěže a seznamů není zařazeno[editovat | editovat zdroj]

V projektech Wikimedia Commons a Wikipedie jsou však i takové snímky vítány, třebaže nemohou být zařazeny do této soutěže.

Fotografie ze zahraničí[editovat | editovat zdroj]

Čeští účastníci soutěže se mohou zúčastnit i se svými fotografiemi ze zahraničí, pokud příslušná země je do soutěže zapojena, takové fotografie však nespadají do českého kola soutěže. Pokud v šabloně {{Wiki Loves Monuments 2013|cz}} nahradíte písmena "cz" kódem dané země, popřípadě též doplníte šablonu s identifikačním číslem památky, bude snímek zařazen do soutěžního kola pořádaného v dané zemi, je-li v ní organizováno.

Sousední země:

Starší verze textu[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]