Wikipedie:Studenti píší Wikipedii/Molekulární imunologie (2014/2015)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie


Seznam hesel[editovat | editovat zdroj]

Nejprve vypracujete osnovu anglického hesla na základě navržených klíčových zdrojů, po schválení ji dopracujete včetně dalších referencí, a po schválení přeložíte do české verze a prolinkujete přes Wikidata. Vzor jak má vypadat článek pro Wikipedii naleznete na 7. straně brožury How to use Wikipedia as a teaching tool. Více se můžete dozvědět na stránkách aktivity Wikipedia Education Program nebo v brožuře Welcome to Wikipedia od Jimmyho Walese.

Návrhy článků, z nichž si lze vybírat:

Název článku Zadání vyučujícího Odkaz na stránku s hodnocením práce studenta
Klonální selekce Založit heslo dle anglického vzoru https://en.wikipedia.org/wiki/Clonal_selection s doplněním historie o Paula Ehrlicha a odkaz na WEHI video o Burnetovi http://www.youtube.com/watch?v=HUSDvSknIgI Dále viz: https://en.wikipedia.org/wiki/Frank_Macfarlane_Burnet (bude doplněno po výběru článků studenty)
Imunitní tolerance České heslo je jen v základu, doplňte dle anglického https://en.wikipedia.org/wiki/Immune_tolerance; spolupracujte s hesly Periferní tolerance i Centrální tolerance (bude doplněno po výběru článků studenty)
Centrální tolerance Založit heslo dle anglického vzoru https://en.wikipedia.org/wiki/Central_tolerance a prolinkovat na Imunitní tolerance, kde bude odstavec shrnující jak Periferní, tak i Centrální toleranci dle angl. vzoru (bude doplněno po výběru článků studenty)
Periferní tolerance Upravit anglické heslo https://en.wikipedia.org/wiki/Peripheral_tolerance a doplnit odstavec Suppression o Treg souhrn (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0092867408006247) a další supresivní buňky = MDSC; založit české dle upraveného anglického vzoru a prolinkovat na Imunitní tolerance, kde bude odstavec shrnující jak Periferní, tak i Centrální toleranci dle angl. vzoru (bude doplněno po výběru článků studenty)
Klonální anergie Upravit anglické heslo https://en.wikipedia.org/wiki/Clonal_anergy o experimentální způsob průkazu anergie (superstimulaci PMA + ionomycin) a molekulární změny v transkripčních programech, vedoucí k anergii (formování dimerů NFAT transkripčního faktoru s AP-1 a FoxP3, resp. NFAT homodimerů dle http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12086671, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16873058, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19307325 a http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20103781; založit české dle upraveného anglického vzoru a prolinkovat na Imunitní tolerance a Klonální selekce (bude doplněno po výběru článků studenty)
Septický šok Doplnit poměrně staré anglické heslo https://en.wikipedia.org/wiki/Septic_shock o detaily v Pathophysiology a příslušné citace; založit české dle upraveného anglického vzoru a prolinkovat (bude doplněno po výběru článků studenty)
MTOR Doplnit poměrně kompletní anglické heslo https://en.wikipedia.org/wiki/Mammalian_target_of_rapamycin s hodně citacemi, podívejte se do peer-review tohoto heslo, co je potřeba doplnit: https://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Mammalian_target_of_rapamycin; založit české dle upraveného anglického vzoru a prolinkovat. (bude doplněno po výběru článků studenty)
CD47 Doplnit poměrně kompletní anglické heslo https://en.wikipedia.org/wiki/CD47 s hodně citacemi, musíte přijít s vlastní iniciativou co lze doplnit ; založit české dle upraveného anglického vzoru a prolinkovat. (bude doplněno po výběru článků studenty)
Adjuvans Doplnit neúplné anglické heslo https://en.wikipedia.org/wiki/Adjuvant s navazujícími stránkami DAMPs a Pathogen-associated molecular pattern, musíte přijít s vlastní iniciativou co lze doplnit; založit české dle upraveného anglického vzoru a prolinkovat. (bude doplněno po výběru článků studenty)
T-nezávislý antigen Založit anglické heslo https://en.wikipedia.org/wiki/T-independent_antigen , zmínit TI-1 a TI-2 antigeny s provázáním na stránky Adjuvant, DAMPs a Pathogen-associated molecular pattern; založit české dle upraveného anglického vzoru a prolinkovat. (bude doplněno po výběru článků studenty)
Infekční tolerance Založit anglické heslo https://en.wikipedia.org/wiki/Infectious_tolerance, citovat práce Hermanna Waldmana a Stephena Cobbolda s provázáním na jiné stránky, které se věnují toleranci; založit české dle upraveného anglického vzoru a prolinkovat. (bude doplněno po výběru článků studenty)
ACAMP (Apoptotic Cell Associated Molecular Pattern) Dopracovat pouhý základ anglického hesla https://en.wikipedia.org/wiki/ACAMPs . Múžete jej provázat s heslem https://en.wikipedia.org/wiki/DAMPs a https://en.wikipedia.org/wiki/Phagocytosis, tam je oddíl In apoptosis, kde je dobrý základ. Můžete popsat eat-me, don't-eat-me signály; založit české dle upraveného anglického vzoru a prolinkovat. (bude doplněno po výběru článků studenty)