Thunder Bay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Thunder Bay
View To Downtown Hillcrest Park.jpg
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 25 m n. m.
stát: Kanada Kanada
provincie: Ontario
okres: Thunder Bay District
Thunder Bay
Red pog.png
Thunder Bay
Thunder Bay, Ontario (provincie)
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 477,5 km²
počet obyvatel: 121596 (2011)
správa
starosta: Keith Hobbs
oficiální web: http://www.thunderbay.ca

Thunder Bay (anglicky Hromový záliv) je město ležící na západě provincie Ontario v Kanadě. Vznik města se datuje k 1. lednu 1970, kdy se spojila města Fort William, Port Arthur, Neebing a McIntyre. Jméno města bylo výsledkem referenda z 23. června 1969. Výsledek byl vítězstvím pro "Thunder Bay" s počtem hlasu 15 870, dalšími v pořadí byli "Lakehead" s 15 302, a "The Lakehead" s 8 377 hlasy.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Evropské osídlení regionu se začalo rozvíjet v 18. století. První osadníci byli lovci kožešinové zvěři. V roce 1803 byla založena první pevnost, Fort William. Město postupně vyrostlo v důležitý dopravní uzel. Přístav má důležitou funkci v přepravě obilí a dalších výrobku ze západu Kanady přes Velké jezera a systém kanálů Saint Lawrence Seaway k východnímu pobřeží. Lesní hospodářství a výrobní odvětví hrála v ekonomice města významnou roli. V poslední době jejich význam poklesl a jsou postupně nahrazovány vědomostní ekonomikou, založenou na lékařském výzkumu a vzdělávání. Thunder Bay je sídlem výzkumného ústavu Thunder Bay Regional Research Institute.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Thunder Bay je druhým největším městem v severozápadním Ontariu. Město nabízí množství pracovních příležitostí ve veřejném sektoru, ze soukromých firem jsou největšími zaměstnavateli Bombardier a dřevařská firma Bowater. Ve městě se nachází dvě vysoké školy, Lakehead University a Confederation College.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé města se aktivně věnují množství sportovních zálib. Thunder Bay bylo hostitelem Summer Canada Games v roce 1981, Mistrovství světa v klasickém lyžování v roku 1995, the Continental Cup of Curling in 2003 a Mistrovství světa v juniorském baseballu v roce 2010.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thunder Bay na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]