Tablet PC

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o notebooku s dotykovou obrazovkou. Další významy jsou uvedeny v článku Tablet.
Tablet PC od společnosti HP

Tablet PC je mezistupněm mezi notebookem a kapesním počítačem. Podle původních představ se mělo jednat o jednoúčelový přenosný počítač s vysokou výdrží baterií a s dotykovým displejem. Původní představy se však postupem času vytratily a z Tablet PC se staly v podstatě klasické notebooky se všemi výhodami i nevýhodami. Jediné, co z původní představy zůstalo, je dotykový displej.

Tablety PC jsou převážně založeny na x86 architektuře IBM-PC[1] a jsou plně funkčními osobními počítači, používajícími mírně upravený operační systém osobního počítače (např. Windows nebo Linux Ubuntu) tak, aby podporovaly jejich dotykové obrazovky namísto tradičních displejů, myší a klávesnic. Typický tablet PC musí být řízen stylusem , protože ovládání na ploše OS vyžaduje vysokou přesnost pro výběr ovládacích prvků, jako je například tlačítko zavřít okno.

Uvedení iPadu na trh v lednu 2010 znamenalo ukončení éry Tablet PC a přechod k moderním tabletům s mobilními operačními systémy, uzpůsobenými k ovládání prstem.

Rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Booklet[editovat | editovat zdroj]

Tato kategorie Tablet PC se u nás vyskytuje pouze výjimečně.[zdroj?] Na první pohled vypadá jako kniha, uvnitř se však skrývá PC. Booklety se používají jako plánovací kalendáře, čtečky elektronických knih či k prohlížení fotoalb.

Slate[editovat | editovat zdroj]

Charakteristické jsou kompaktní rozměry. Zařízení vypadá jako tenká placka, bez hardwarové klávesnice. Klávesnice je emulována softwarově na dotykový displej, případně pokud zařízení disponuje odpovídajícím rozhraním, je možné připojit klávesnici externí.

Konvertibilní[editovat | editovat zdroj]

Konstrukčně se velmi podobají běžným notebookům. Mají stejnou klávesnici, ale navíc obsahují dotykový displej a kloub, který umožňuje víko s displejem, kromě vyklápění, také otočit kolem své vertikální osy až o 180°. Toto otočení umožní používání zařízení i v zavřeném stavu. Typický zástupce je např.: ThinkPad X41 Tablet.

Hybridní[editovat | editovat zdroj]

U této kategorie se spojují výhody konvertibilních a slate Tablet PC. Mají odpojitelnou dedikovanou klávesnici. Pokud je připojena, patří mezi konvertibilní Tablet PC. Pokud klávesnici odpojíme, zařadí se mezi slate Tablet PC. Veškerá elektronika musí být proto v části s displejem. Tuto kategorii proslavily především řady TC1000 a TC1100 od HP/Compaq.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tablet PC na anglické Wikipedii.

  1. Are Intel, AMD threatened by tablet growth? Every two to three tablets sold means one lost PC sale, analyst says accessdate=2010-10-24

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]