Spavá nemoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Spavá nemoc (resp. africká trypanosomiáza) je onemocnění člověka zapřičiňované prvokem Trypanosoma brucei.Tento prvok se živí jako parazit a žije v těle jiných organismů, přenáší se mouchou respektive bodalkou tse-tse. Nemoc je „endemická“ v rozsáhlé oblasti Subsaharské Afriky (zasahující do 36 zemí a osídlené cca 60 milióny lidmi). Každý rok jí onemocní zhruba 500 000 lidí a 40 000 z nich zemře.

První příznaky připomínají chřipku (horečka, zduření mízních uzlin…). Následuje anémie a různé další potíže s krevním oběhem a vylučovací soustavou. V závěrečném stádiu dochází k halucinacím a výbuchům zuřivosti a totálnímu rozhození spánkového cyklu. V závislosti na formě nemoci ústí tento stav buďto do relativně rychlé smrti, nebo v postupnou prohlubující se letargii. (Někdy může nemoc přejít z původní chřipce podobné formy rovnou do letargické).

Nemoc existuje ve dvou formách: západní (Trypanosoma brucei gambiense) a (Trypanosoma brucei rhodesiense), přičemž poddruh uvedený jako druhý je mnohem agresivnější a rychleji působící. Ten první pak vyvolává chronická onemocnění, pro která je v pozdějších fázích typická letargie, která dala spavé nemoci její jméno.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]