Skalpel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ukázky skalpelů – zleva dermatologický, pitevní, otolaryngologický, pro plastickou chirurgii a jiný druh sekčního skalpelu

Skalpel je druh ostrého chirurgického nástroje, sloužící k separaci tkání ostrou cestou. Je vybaven bříškovitě broušeným ostřím s tvarem a velikostí odpovídajícími zamýšlenému užívání a rukojetí. Klasické skalpely jsou celokovové, zhotovené z chirurgické oceli a opakovatelně brousitelné a sterilizovatelné. V současné době se začínají užívat i jednorázové skalpely s plastovou rukojetí a nebrousitelným ostřím, dodávané výrobcem ve sterilním stavu. Existují i celokovové skalpely s výměnným jednorázovým ostřím (čepelkou).

Harmonický skalpel[editovat | editovat zdroj]

Harmonický skalpel je speciálním případem skalpelu s ostřím rozkmitávaným ultrazvukem. Harmonický skalpel má výrazně menší ranivý účinek, jeho řezy méně krvácí a rychleji se hojí.

skalpel je nejen bříškatý,ale také má mnoho jiných druhů,a každý druh se specializuje na něco jiného.Jsou např.skalpely na kůži,ne měkkou tkáň,či laboratorní(biologické) skalpely.A tedy se užívají v chirurgii,ortopedii,biologii, a dokonce i na pedikůru,manikůru.